Λαμπρός… Μποχωρίδης τον οδηγεί

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήρθε για να βοηθήσει και ήδη έδειξε ότι μπορεί να αλλάξει επίπεδο τον ΑΡΗ, μιας και με 22 πόντους και εννέα ασίστ οδήγησε τους "κίτρινους" στην εκτός έδρας νίκη επί της Ζιέλονα Γκόρα με 72-80. Εξαιρετικός επίσης και ο Μπελ με 15 πόντους.

Η Ζιέλονα Γκόρα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ στην αρχή του αγώνα αλλά οι «κίτρινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο και να προηγηθούν με 10-13 στο 7ο λεπτό και κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (12-15). Με ένα ξέσπασμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 12-22 στο 12ο λεπτό, δείχνοντας ότι έχει βρει ρυθμό κόντρα στην Ζιέλονα Γκόρα. Οι Πολωνοί μείωσαν σε 25-29 αλλά ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και πάλι, προηγήθηκε με 25-33 και έκλεισε προηγούμενος το πρώτο μέρος με 32-38. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 8 πόντους (36-44) όμως ο εκνευρισμός που επικράτησε στο παρκέ λόγω του Κελάτι, οδήγησε τους διαιτητές να αφήσουν το σκληρό παιχνίδι και να βοηθήσουν την Ζιέλονα Γκόρα να προηγηθεί με 45-44 στο 26ο λεπτό, με ένα σερί 9-0. Άμεση αντίδραση από τους «κίτρινους» και κορυφαίο τον Μποχωρίδη, ώστε να κλείσουν μπροστά την τρίτη περίοδο με 51-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Μποχωρίδης και Μπελ… πήραν φωτιά και με τρίποντο του Έλληνα πλέι μέικερ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (60-72) στο 35ο λεπτό. Η Ζιέλονα Γκόρα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, το έπραξε στους 6 (69-75) στο 38ο λεπτό. Όμως μέχρι εκεί, μιας και ο Αθηναίου με τρίποντο… τελείωσε τις όποιες ελπίδες των Πολωνών, κάνοντας το 71-80 στο 39ο λεπτό, πριν το τελικό 72-80.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-38, 51-56, 72-80.

Ζιέλονα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 10 (1), Μουρ 1, Μόκρος 8 (1), Γκετσεβίτσιους 6, Σάβοβιτς 11 (1), Ντραγκίσεβιτς 16, Κελάτι 4, Χρίτσανιουκ 5, Ζαμότζσκι 8 (2), Κόσζαρεκ 3 (1)

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 22 (3), Φλιώνης 2, Τσαιρέλης 2, Πουλιανίτης 3 (1), Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (3), Βασιλόπουλος 2, Ουίβερ 4, Μπένσον 13, Μπελ 15 (3)