Ήττα "οδηγός" για την συνέχεια

Ο ΑΡΗΣ κυνηγούσε ένα… θαύμα κόντρα στον Παναθηναικό, το οποίο βάση των πιθανοτήτων δεν ήρθε και έτσι γνώρισε την ήττα με 70-88. Ένα παιχνίδι που μπορεί να βοηθήσει τους "κίτρινους" για την δύσκολη συνέχεια, έχοντας για κορυφαίο τον Μπένσον με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε την διάθεση να αξιοποιήσει τον Μπένσον ο οποίος σε σχέση με την αρχική πεντάδα του Παναθηναικού, είχε σαφέστατο πλεονέκτημα και αυτό επιβεβαιώθηκε πολύ νωρίς. Ο Αμερικανός του ΑΡΗ ήταν η μόνιμη επιθετική απειλή για τον Παναθηναικό και είχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα τρίποντα, είχαν τον προβάδισμα με 17-21 και τον Καλάθη να έχει δέκα πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να συνεχίσει να έχει την ίδια επιθετική… συνέπεια με την πρώτη. Αυτό γιατί έπρεπε να ξεκουραστεί ο Μπένσον και έτσι δεν βρέθηκε ο αντικαταστάτης του όσον αφορά το σκοράρισμα.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, ανεβάζοντας κυρίως την αμυντική του… απόδοση, αλλά και πάλι τα τρίποντα και 2-3 απαράδεκτα σφυρίγματα των διαιτητών, άλλαξαν την ροή του αγώνα. Ο Γιαννάκης χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Παναθηναικός είχε συνολικά 7/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και η διαφορά πήγε στους 16 πόντους (32-48) με την λήξη της δεύτερης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ αιφνιδίασε τον Παναθηναικό και με κορυφαίο τον Μπένσον, κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους σερί  10-4 και να μειώσει σε 42-52 στο 24ο λεπτό. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, μιας και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι… εκνευριστικά εύστοχοι από τα 6.75 έχοντας μετά το τέλος της τρίτης περιόδου 11/17 και 64%, με την διαφορά να είναι στους 15 (49-64) στο 30ο λεπτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, αλλά οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 και αυτό τους έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν με 24 πόντους (54-74) στο 35ο λεπτό, πριν το τελικό 70-88. Τα δεκάλεπτα: 17-21, 32-48, 49-64, 70-88.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 11 (1), Μούρτος, Αθηναίου 12 (1), Βασιλόπουλος 7, Μπένσον 18 (9ρ.), Καλαιτζάκης, Φλιώνης 3 (1), Τσαιρέλης 2, Χρηστίδης 4, Ουίβερ 2, Μπελ 11 (3).

Παναθηναικός: Ρίβερς 9 (3), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 18 (3), Σίνγκλετον 9 (3), Παππάς 6 (2), Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 6, Όγκουστ 8, Λοτζέσκι 7, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 5 (1).