Την καθάρισε σε ένα ημίχρονο

Ο Νάντο Ντε Κολό ξεχώρισε με 20 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα

Εκανε το καθήκον της στη Γερμανία η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Αν και τα είχε βρει σκούρα απέναντι στον Νίκο Ζήση και τους συμπαίκτες του, η ΤΣΣΚΑ έκανε επίδειξη δύναμης στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και παρέμεινε στην κορυφή με ρεκόρ 9-2. Αντίθετα, το ρεκόρ της Μπάμπεργκ υποχώρησε στο 5-6 ύστερα από 11 αγωνιστικές.

Ο Νάντο Ντε Κολό ξεχώρισε με 20 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Ουίλ Κλάιμπερν είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Μπάμπεργκ, ο Όγκουστιν Ράμπιτ είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ στους 2 πόντους με 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ έμεινε ο Νίκος Ζήσης σε 22′ συμμετοχής.

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Τα σουτ του Ροντρίγκεθ έδωσαν τον τόνο για την ΤΣΣΚΑ, αλλά η Μπάμπεργκ είχε απαντήσεις (13-13 στο 6′). Με δυναμικό finish του Ντε Κολό, η περίοδος έληξε με σκορ 20-22. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά για την Μπάμπεργκ (29-25), αλλά οι Ρώσοι ισορρόπησαν το ματς με τον Κλάιμπερν (31-31, στο 16′) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +3 (39-42).

Η ομάδα του Τρινκιέρι ισοφάρισε με τρίποντο του Χίκμαν για το 50-50, αλλά ο Ντε Κολό είχε πάρει «φωτιά» για το 52-59 της ΤΣΣΚΑ. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (59-70). Η Μπάμπεργκ δεν βρήκε το κουράγιο να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο και οι Ρώσοι επιβλήθηκαν με 76-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 39-42, 59-70, 76-92