Όταν πήρε… μπρος το "καθάρισε"

Ο ΑΡΗΣ άργησε να πάρει… μπρος κόντρα στον Γυμναστικό-Φάρο, αλλά όταν τελικά το έκανε, δεν είχε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στην νίκη με 71-60 και να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις πριν από την διακοπή του πρωταθλήματος.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα τραγικό ξεκίνημα μιας και πέτυχε τον πρώτο του πόντο μετά από 4 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα από το τζάμπολ, σημείο όπου ο Γυμναστικός-Φάρος είχε ήδη προηγηθεί με 0-9. Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους με το εντυπωσιακό 1-13(!!!) στο έβδομο λεπτό. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν, βελτιώθηκαν επιθετικά και κατάφεραν να μειώσουν σε 10-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιαννάκη συνέχισαν όπως ξεκίνησαν την πρώτη και με μπροστάρη τον Βον άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα. Έτσι με ένα επιμέρους σερί 11-2, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 21-21 στο 16ο λεπτό και να προηγηθούν για πρώτη φορά με καλάθι του Μοράντ 27-25, στο 17΄και 40΄΄. Μάλιστα έκαναν ένα επιμέρους 11-2 στο τελευταίο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου, ώστε να πάρουν διαφορά έξι πόντων (33-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και στην τρίτη περίοδο, όπου με «όπλο» την άμυνα του κατάφερε να προηγηθεί με 11 πόντους (44-33) στο 25ο λεπτό ενώ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (50-35) στο 28ο λεπτό, με τους «κίτρινους» να έχουν εγκλωβίσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απλά μείωσαν σε 50-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Γιαννάκη διατηρούσαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους, ο Γυμναστικός προσπάθησε για μία τελική αντεπίθεση, μείωσε σε 60-54 στο 38ο λεπτό, αλλά ο Αθηναίου με τρίποντο έβαλε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων, με τον ΑΡΗ να φτάνει στην νίκη με 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60.

ΑΡΗΣ:  Φλιώνης 6 (1), Αθηναίου 7 (1), Βασιλόπουλος 11 (1), Ουίβερ 3, Μπένσον 9, Βον 8 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 3, Μούρτος 4, Μοράντ 8, Πέτγουει 3, Μπελ 9 (2).

Γυμναστικός-Φάρος: Ντρέιπερ 7, Παπαμακάριος, Μουράτος 15, Σάφτενααρ 14 (1), Παπαντωνίου 9 (1), Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 3, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Γκάλογουει 6, Στυλιανού 3.