Ο Ίρβινγκ οδηγεί τους Σέλτικς!

Τα χθεσινά αποτελέσματα στο NBA

Ήταν ο καλύτερος τους παίκτης, για άλλη μια φορά, και εκείνος που πήρε την μπάλα όταν έκαιγε. Ο Κάιρι Ίρβινγκ πέτυχε 35 πόντους, το σημαντικότερο σουτ του αγώνα και οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη 110-107 επί των Χοκς εκτός έδρας.

Έτσι οι Κέλτες πήραν το ένατο σερί καλό αποτέλεσμα, καμαρώνουν για το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ (9-2) και ο Ίρβινγκ για το νέο ατομικό ρεκόρ με τη νέα του ομάδα.

Στο παιχνίδι, το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές. Συνολικά 25 με τελευταία το τρίποντο του Ίρβινγκ που έκανε το 104-103 περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Για τους Χοκς ο Σκρόντερ ήταν ο καλύτερος με 23 πόντους και 6 ασίστ.

Εύκολη νίκη 97-80 για τους Γουόριορς απέναντι στους Χιτ, βασιζόμενοι περισσότερο στην άμυνά τους και όχι στο μεγάλο τους όπλο την επίθεση. Οι πρωταθλητές δεν βρήκαν ρυθμό επιθετικά αλλά αμυντικά ήταν καλοί , κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους και έτσι στο τέλος πανηγύρισαν. Ο Ντουράντ πέτυχε 21 πόντους, ο Γκριν άλλους 18 και έτσι έφτασαν στην τέταρτη σερί νίκη τους.

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της βραδιάς οι Νετς επικράτησαν 98-92 των Σανς εκτός έδρας παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα τους πριν από έξι ημέρες στην έδρα τους.

Ο Ράσελ πέτυχε 23 πόντους και ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Γουόρεν με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους ηττημένους.