Το είχε αλλά του το πήραν…

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε κόντρα στον Ολυμπιακό. Χτύπησε εκεί που είχε πλεονέκτημα, στην άμυνα. Αλλά η αστοχία των παικτών του και τα σφυρίγματα των διαιτητών του στέρησαν το δικαίωμα να παλέψει στα… ίσα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου γνωρίζοντας την ήττα με 49-56.

Ο ΑΡΗΣ… επένδυσε στην άμυνα του και αυτό είχε αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 4-0, έχοντας άποντο τον Ολυμπιακό στο πρώτο τρίλεπτο. Όμως αυτή η αμυντική λειτουργία διαταράχθηκε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-6 και με 6-12 πριν από το 8-14 της πρώτης περιόδου, στην οποία ο ΑΡΗΣ όπως φαίνεται και από τους 8 πόντους είχε επιθετικό πρόβλημα, με αρκετά χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο «πρωταγωνιστές» έγιναν οι διαιτητές που άρχισαν τα… περίεργα σφυρίγματα σε βάρος του ΑΡΗ. Σφυρίγματα που κράτησαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, 11-18. Οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 15-18 και σε 17-20 πριν οι φιλοξενούμενοι κυρίως χάρη στον Μιλουτίνοφ, προηγηθούν με 18-25. Ένα σερί 4-0 του ΑΡΗ έκανε το σκορ 22-25, με τον Ολυμπιακό να κλείνει προηγούμενος το ημίχρονο με 22-28 χάρη σε σφυρίγματα των διαιτητών. Η

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες και την αστοχία των δύο ομάδων, που έμειναν χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά και 20 δευτερόλεπτα. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να είναι τραγικός από θέμα ευστοχίας και ο Αθηναίου πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδας του μετά από το 0/9 κάνοντας στο 29-36 στο 28ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 29-37, με τον ΑΡΗ να μειώνει σε 32-37, στο τέλος της τρίτης περιόδου και να παραμένει στην διεκδίκηση της πρόκρισης παρά το 2/12 τρίποντα και 10/34 διποντα.

Ο ΑΡΗΣ για ένα δίλεπτο βελτιώθηκε όσον αφορά την ευστοχία του και αυτό του έδωσε το δικαίωμα να κάνει ένα σερί 8-1 και να προηγηθεί με 40-38 στο 33ο λεπτό, με το Αλεξάνδρειο να έχει πάρει… φωτιά από τους 5.000 οπαδούς των «κιτρίνων».

Ο Στέλνιεκς έδωσε με τρία τρίποντα πολύτιμες ανάσες στον Ολυμπιακό ο οποίος προηγήθηκε με 44-50 στο 37ο λεπτό.  Ο Μάντζαρης έδωσε την… χαριστική βολή στον ΑΡΗ όταν ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης κάνοντας το 44-53 στο 39ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» το πάλεψαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Ο Βον είχε μία μεγάλη ευκαιρία να δώσει… ανάσα στον ΑΡΗ, αλλά αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 47-53, πριν το τελικό 49-56.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης, Βον 15 (2), Τσαιρέλης 3, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Βασιλόπουλος 4, Πέτγουει 2, Ουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6 (1).

Ολυμπιακός: ΜακΛίν 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4 (1), Μιλουτίνοφ 11, Στρέλνιεκς 11 (3), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 6 (1), Τόμπσον 7 (1).