Έσπασε το ρόδι η Ρεάλ

Με τον 21χρονο χαφ Ντάνι Θεμπάγιος να σκοράρει δύο φορές στο ντεμπούτο του στην βασική ενδεκάδα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 στην έδρα της ουραγού Αλαβές και επέστρεψε στα νικηφορα αποτελέσματα

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με δύο δοκάρια για την κάθε ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και πολλές χαμένες ευκαιρίες για γκολ, το σύνολο του Ζινεντίν Ζιντάν κατάφερε να πάρει μόλις την τρίτη νίκη του στις έξι πρώτες αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ταλαντούχο Ντάνι Θεμπάγιος.

Ο 21χρονος κεντρικός μέσος των δύο συνεχόμενες φορές πρωταθλητών Ευρώπης «χτύπησε» δις στο πρώτο ημίχρονο, στο 10′ και στο 43′, ενώ στο 40ο λεπτό η ουραγός, με υπηρεσιακό προπονητή αλλά πολύ μαχητική Αλαβές είχε καταφέρει να ισοφαρίσει, με κεφαλιά του Μανού Γκαρσία μετά από σέντρα του Μουνίρ Ελ Χανταντί (το πρώτο φετινό της τέρμα).

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν απολαυστικό για τους ποδοσφαιρόφιλους αλλά… ακατάλληλο για καρδιακούς, με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει δύο δοκάρια με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και ακυρωθέν γκολ, αυτό του Σέρχιο Ράμος στο 64′ (για επιθετικό φάουλ του Πορτογάλου σούπερ σταρ), ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές κοντά στην ισοφάριση, αλλά οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών τους σταμάτησαν επίσης στα δοκάρια του Κέιλορ Νάβας.