Από πεντάρα σε πεντάρα

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Παραμένει στην πρώτη θέση του αγγλικού πρωταθλήματος, ισόβαθμη με την Γιουνάιτεντ

Η ομάδα του Ρόι Χότζον, με πέντε ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του αγγλικού πρωταθλήματος, άντεξε για 44 λεπτά στο «Etihad», μέχρι το 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι χάρη στην υπέροχη ενέργεια από την αριστερή πλευρά και το άψογο τελείωμα του υπερταλαντούχου Λιρόι Σανέ, ενώ προηγουμένως οι «Πολίτες» είχαν δοκάρι (στο 7′, με την κεφαλιά προς τα πίσω του Μαμαντού Σακό μετά από σέντρα του Κέβιν ντε Μπρόινε) και αρκετές χαμένες ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον φορμαρισμένο Ραχίμ Στέρλινγκ (πέντε γκολ στα τέσσερα τελευταία ματς), να βρίσκει την ευκαιρία να σκοράρει δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά (51′, 59′), τον Κουν Αγουέρο να διαμορφώνει το 4-0 και τον Φαμπιάν Ντελφ, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 70′, να «γράφει» το τελικό σκορ στο 89ο λεπτό του αγώνα, επιτρέποντας στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.