4/4 και πρώτη θέση για την Εθνική Παίδων

από Γιώργος Γκάτος

Η Εθνική Παίδων δυσκολεύτηκε αρκετά για ένα ημίχρονο κόντρα στην Ισλανδία, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (43-37), ωστόσο στο δεύτερο μέρος ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με το τελικό 85-76. Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρέμεινε αήττητο στο Eurobasket U16 Β’Κατηγορίας και κατέλαβε μαθηματικά την πρώτη θέση στο πρώτο γκρουπ της διοργάνωσης μετά την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι Ισλανδοί μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-15), με την Εθνική μας ομάδα να παρουσιάζεται άστοχη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η δεύτερη περίοδος κυμάνθηκε σε απόυλτη ισορροπία (επιμέρους σκορ 22-22) και η Ισλανδία πήγε στα αποδυτήρια όντας στο +6 (43-37).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος. Σε αυτό, το σύνολο του Κώστα Παπαδόπουλου ανέβασε «στροφές», κυριάρχησε απόλυτα και κατάφερε να ανατρέψει την μικρή διαφορά των Ισλανδών, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 85-76.

Κορυφαίος της Εθνικής Παίδων ήταν ο Ανδρέας Τσουμάνης, που μέτρησε 16 πόντους και 16 ριμπάουντ σε 25:11″ συμμετοχής, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος μέτρησε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ στα 34:29″ που βρέθηκε στο παρκέ.

Επόμενο ματς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είναι αυτό απέναντι στην Ελβετία (15/8, 16:00).

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-37, 56-59, 76-85

Ισλανδία (Χαφστάινσον): Αλεξάντερσον 2, Σιγκούρνταρσον, Γκίσλασον 6, Χλίνσον 20, Θορστέινσον, Γιόνσον 11, Άγκουστον 14, Γιοχάνεσον 2, Γιόχανσον, Κρίστιανσον 5, Τρίγκβασον, Γιόνσον Ντ. 16

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ρογκαβόπουλος 16, Τσουμάνης 16, Καραϊσκος 2, Κλωνάρας 15, Βλάσιος, Κωστίκας, Λαναράς 2, Κάδρας 10, Σιδηροηλίας 6, Σταυρακούκας, Σωτηρίου 16, Ταζόπουλος 2

Πηγή: sdna.gr