Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική ανδρών πόλο

Με νίκη 12-8 επί της Ρωσίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο εξαεθνές τουρνουά πόλο στις Συρακούσες η Εθνική πόλο ανδρών.

Πρόκειται για το τελευταίο τεστ ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης που ξεκινάει σε οκτώ μέρες (14-30 Ιουλίου).

Η «γαλανόλευκη» είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και κατάφερε να προηγηθεί με 6-1, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια ήταν καταιγιστική και έφτασε τη διαφορά στα 7 γκολ (12-5) προτού οι Ρώσοι μειώσουν στο τελικό 12-8 με ένα σερί 3-0 στα τελευταία τρία λεπτά.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ομάδας ο Άγγελος Βλαχόπουλος με τέσσερα τέρματα. Απο δύο σημείωσαν οι Γενηδουνιάς, Δερβίσης και Φουντούλης.

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΩΣΙΑ 12-8

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 5-4, 1-3

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 2, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Φουντούλης 2, Καπότσης, Ποντικέας, Δελακάς, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γούνας, Βλαχόπουλος 4, Γαλανόπουλος

Ρωσία (Σεργκέι Εβστιγκνέεφ): Κορνέεφ, Λαζάρεφ 2, Βασίλιεφ, Ντεργιάνκιν, Μπουγκάιτσουκ, Ασάεφ, Μερκούλοφ 2, Ναγκάεφ, Σοκόφ, Κολόντ 1, Λισούνοφ 2, Σεπέλεφ 1, Στατσένκο

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας ομάδα το Σάββατο στις 19:30 τοπική ώρα (20:30 ώρα Ελλάδας) με αντίπαλο τη διοργανώτρια Ιταλία.

Στον άλλο όμιλο συμμετέχουν οι εξής ομάδες: Αυστραλία, Κροατία, ΗΠΑ