Ο ΑΡΗΣ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά ηττήθηκε  στο 2ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς με σκορ 77-84.

Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε μετά την κακή εμφάνιση του πρώτου αγώνα, ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό στο δεύτερο ματς της σειράς, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 77-84.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησαν μέσα από τις άμυνές τους να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να τρέξουν και να σκοράρουν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Ο ΑΡΗΣ έβρισκε λύσεις επιθετικά από τον Κάμινγκς και ο Ολυμπιακός από τον Σπανούλη.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό επιθετικά και με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα, αύξησαν τον δείκτη του σκορ. Στον χρόνο που απέμενε όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση (δεν τους δόθηκαν και κάποια σφυρίγματα που θα τους έστελναν σε βολές), κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με +10 (10-20), 1:27 πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το σημείο δύο σερί εύστοχες επιθέσεις από πλευράς ΑΡΗ έριξαν και πάλι την διαφορά σε μονοψήφιο, πριν ο Παπανικολάου με τρίποντο πίσω από το κέντρο διαμορφώσει το 14-24 της περιόδου.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με δίποντο από τον Παπανικολάου (14-26). Ο Τσαϊρέλης μείωσε με τρίποντο (17-26), αλλά ο Παπανικολάου έδωσε ξανά την λύση και επανέφερε την διαφορά στους 12 (17-29). Αυτή η εξέλιξη «αφύπνισε» τους «κίτρινους», οι οποίοι ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα, κατάφεραν να οδηγήσουν τον Ολυμπιακό σε λάθη και με σερί 9-0 στην επίθεση, να φέρουν την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (26-29), 6:27 πριν το ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν εκείνη την στιγμή με σερί 5-0 και προηγήθηκαν με +8 (26-34), προσωρινά όμως, καθώς ο ΑΡΗΣ είχε βρει τα πατήματά του επιθετικά και κατάφερε να φέρει την διαφορά σε απόσταση αναπνοής (35-37), 3:19 πριν το τέλος το Α΄ μέρους.

Στον χρόνο που απέμενε, ο ΑΡΗΣ συνέχισε να παίζει με μαχητικότητα κι ενέργεια στην άμυνα και κατάφερε να περιορίσει την παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων στην επίθεση, οι οποίοι προσπάθησαν περισσότερο με τρίποντα να παραβιάσουν το «κιτρινόμαυρο» καλάθι, τακτική όμως που δεν είχε και πολύ μεγάλη επιτυχία. Μέσα από την άμυνα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση, μειώνοντας στους 2 την διαφορά (41-43) με την λήξη του ημιχρόνου (θα μπορούσαν να είχαν και το προβάδισμα, αλλά ήταν άστοχοι στις βολές 10/16).

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ντραγκίτσεβιτς με τρίποντο, έβαλα μπροστά στο σκορ τον ΑΡΗ (44-43). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με συνεχόμενες καλές άμυνες, κράτησε χωρίς σκορ τους «κίτρινους». Στην επίθεση, Παπανικολόυ και Σπανούλης ευστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν, βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει στο +16 (46-62), 4:27 πριν την λήξη της 3ης περιόδου.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, ο ΑΡΗΣ βελτίωσε κάπως την εικόνα του επιθετικά και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 12 (55-67).

Στην τελευταία περίοδο, οι «κίτρινοι» γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, κάτι που απορρύθμισε επιθετικά τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη λειτούργησαν εξίσου αποτελεσματικά και στην επίθεση και με σερί 7-2, έριξαν την διαφορά στους 7 (62-69), 7:38 πριν την λήξη του αγώνα. Παρά το γεγονός ότι είχαν το μομέντουμ του αγώνα υπέρ τους, οι «κίτρινοι» δεν συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Ορισμένα αβίαστα λάθη και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την δυνατότητα στον Ολυμπικό να βρει σκορ πίσω από τα 6,75 και να ξεφύγει με +16 (62-78), 4:39 πριν το τέλος.

Στο διαθέσιμο χρόνο, ο ΑΡΗΣ δεν παράτησε το παιχνίδι, συνέχισε την προσπάθεια και 1:22 πριν την εκπνοή, μείωσε στους 9 (73-82) με το τρίποντο του Ντραγκίτσεβιτς. Με καλάθι και φάουλ ο Κάμινγκς μείωσε ακόμη περισσότερο την διαφορά, στους 6, (76-82), όμως οι κίτρινοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 41-43, 55-67, 77-84

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Κάμινγκς 16, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 9, Ντραγκίσεβιτς 14(4), Σκοτ 11(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8(1), Ζάρας 10(1), Χρηστίδης, Μούρτος 7(1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γουότερς 9(3), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10(2), Παπανικολάου 23(5), Σπανούλης 19(3), Γκριν 3(1), Μπιρτς 11, Γιανγκ, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 5(1), Μάντζαρης 4