Γυρίζει… Γερμανία ο Ομπαμεγιάνγκ (vid)

Τα «λιοντάρια» απέκλεισαν τους Γκαμπονέζους από τη συνέχεια της διοργάνωσης, που παρεμπιπτόντως διεξάγεται στη χώρα τους.

Ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ και η παρέα του έχασαν απίστευτη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, που τους έδινε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, όταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά οι Καμερουνέζοι έδιωξαν την μπάλα σε κόρνερ.

Το Καμερούν διαχειρίστηκε έξυπνα το παιχνίδι και δεν κινδύνεψε. Κράτησε με σχετική ευκολία το 0-0 και τερμάτισε στη 2η θέση του 1ου ομίλου, συνεχίζοντας στη διοργάνωση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μπουρκίνα Φάσο έφτασε εύκολα στη νίκη και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο Καμερούν – Γκαμπόν, τερμάτισε στην κορυφή του 1ου ομίλου και πέρασε στους «8» του Κόπα Άφρικα.

Προηγήθηκε από το 11′, «χάρη» στο αυτογκόλ του Ρουντινίλσον Σίλβα. Η νίκη-πρόκριση «σφραγίστηκε» στο 57′, όταν ο Μπερτράντ Τραορέ, με πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 0-2.