Ποδαρικό με νίκη για τις κορασίδες

Πολύ καλό ξεκίνημα για κορασίδες του ΑΡΗ

Τα κορίτσια του ΑΡΗ νίκησαν εύκολα τον Παναθλητικό Συκεών με σκορ 79-37 στον πρώτο τους αγώνα για το 2017,στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του ομίλου τους του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ 2016-2017.

Οι κίτρινες ξεκίνησαν την νέα χρονιά πολύ καλά και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με τριπλ σκορ,με 33-11, μετά από τρίποντο της Εύας Γράψα στην εκπνοή του δεκαλέπτου!

Το ημίχρονο έληξε με νταμπλ-σκορ,με 44-22, υπέρ των κορασίδων του ΑΡΗ!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κίτρινες αύξησαν και άλλο την υπέρ τους διαφορά και νίκησαν εύκολα με σκορ 79-37.

Ο προπονητής του ΑΡΗ μοίρασε τον χρόνο σε όλες τις παίκτριες του δοκιμάζοντας διάφορα πράγματα που ήθελε να δει.

Πρώτη σκόρερ από τον ΑΡΗ ήταν η Σοφία Γκρίτζαλη με 16 πόντους με 1 τρίποντο.
Επίσης, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και η Μαρία Βαντσιούρη με 15 πόντους και 1 τρίποντο και η Εύα Γράψα με 13 πόντους και με 3/4 τρίποντα.

Οι κίτρινες είναι μόνες πρώτες και αήττητες στον Α’ όμιλο σε 13 αγωνιστικές, με 22 βαθμούς με 11 νίκες και 2 ρεπό και με πόντους 788-323, μία αγωνιστική πριν την λήξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.
Οι κίτρινες έχουν προκριθεί και μαθηματικά στην επόμενη Β΄Φάση των 6 ομάδων του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ 2016-2017.

Επόμενος αγώνας για τις κορασίδες του ΑΡΗ είναι στις 14/1/2017 στις 19:15,εκτός έδρας στο Ιβανώφειο, εναντίον του Ηρακλή,για την 14η αγωνιστική και τελευταία του Α’ ομίλου τους του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ 2016-2017.

Δεκάλεπτα: 33-11, 44-22, 63-30, 79-37

Διαιτητές: Μοσχάς-Μαγή

ΑΡΗΣ(Κουλακιώτης – Μακρής):Γράψα Εύα 13(3),Γκρίτζαλη 16(1), Ουζούνη Μαρία 6(2), Μπουσβάρου, Βαντσιούρη 15(1), Καπόνη, Μπαξεβανίδου 8(1), Μπερμπέρη 6, Νεοχωρίτη 5, Καρβουνιάδου 2, Κωφοκώτσιου 8, Κυρπιζλίδου.

Παναθλητικός Συκεών(Καφαντάρη): Μπαχαρίδου 3, Ιωαννίδου 2, Αργύρη, Σιδηροπούλου 5, Στάθη, Παπαδάτου, Θεοδοσίου 6, Μελενικιώτου 2, Ματσούκα, Αναγνωστοπούλου 8(1), Καλογρίδου 11, Κουλιού.