Προκρίθηκε για πλάκα ο Φέντερερ

Βρίσκει ρυθμό ο Ελβετός

Εντυπωσιακός ο Ελβετός θρύλος, επικράτησε του χαρισματικού Γάλλου 6-1, 6-4 μόλις σε 56 λεπτά και η ομάδα του βρίσκεται πλέον μια νίκη μακριά από τον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί όπου έχουν ήδη προκριθεί οι ΗΠΑ.

Κυρίαρχος στο ματς με τον Γκασκέ ο Φέντερερ, δεν άφησε τον αντίπαλό του να πάρει ανάσα! Και παρότι ο 30χρονος τενίστας ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο σετ, το γρήγορο μπρέικ που σημείωσε ο βασιλιάς αποδείχτηκε καθοριστικό.

Το θέμα, βέβαια, για τον Φέντερερ είναι ότι αρχίζει να βρίσκει τον ρυθμό του και τον… εαυτό του εν όψει Australian Open (16/1). Θυμίζουμε ότι ο 35χρονος τενίστας έχει να αγωνιστεί σε ματς του tour από τον περασμένο Ιούλιο, όταν ηττήθηκε στα ημιτελικά του Wimbledon από τον Μίλος Ράονιτς…