Εύκολα η Μπάμπεργκ στην Πόλη

Η Μπάμπεργκ έφτασε στην 4η νίκη στα τελευταία πέντε ματς της, αφού επιβλήθηκε άνετα της Γαλατάσαραϊ εκτός έδρας (90-75). Ξεχώρισαν οι Γιάνις Στρέλνιεκς (18π.), Φαμπιέν Κοζέρ (15π.), Νικολό Μέλι (10π., 9ρ.). Θετικός και ο Ζήσης (11π., 3ρ.).

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήρε τις νίκες που χρειαζόταν στο φινάλε του Α’ Γύρου της Euroleague και φαίνεται πως είναι σε καλό φεγγάρι. Με τον πρόσφατο θετικό απολογισμό της η γερμανική ομάδα έχει ανέβει στο 6-9 και ισοβασμεί αυτή τη στιγμή με την Ζαλγκίρις και την Ούνικς. Από την άλλη, η «τσιμ μπομ» είναι στην τελευταία θέση του ταμπλό με ρεκόρ 4-11 (ίδιο με την Αρμάνι Μιλάνο).

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης οι Γερμανοί είχαν τον Φαμπιέζ Κοζέρ… καυτό (7π. στο 10′) και έβρισκαν σκορ έξω από τα 6,75μ. (4/6 3π.). Έτσι, η Μπάμπεργκ είχε από το ξεκίνημα το προβάδισμα (19-24 στο 10′). Όσο τα τρίποντα έμπαιναν (7/12 3π. στο ημίχρονο), τόσο η διαφορά μεγάλωνε υπέρ της ομάδας του Τρινκιέρι (38-47 στο 20′). Παρά την κυριαρχία στη ρακέτα από τους Τίμπορ Πλάις και Όστιν Ντέι (10π. ο καθένας), οι φιλοξενούμενεοι είχαν σταθερά το… πάνω χέρι.

Στην επανάληψη η Μπάμπεργκ πάτησε ακόμα περισσότερο το… γκάζι και «ξέφυγε» σε χρόνο dt (52-74 στο 30′ με επιμέρους 14-27). Για να «μεγαλώσει» η ψαλίδα βοήθησε το… εξωπραγματικό 61% στα τρίποντα, που είχαν οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο του αγώνα (11/18 3π.). Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, ο Τρινκιέρι είδε σχεδόν όλους τους παίκτες του να σκοράρουν και οι πρωταθλητές Γερμανίας έφυγαν με τη νίκη από την Πόλη (75-90).

Στην πρεμιέρα του Β’ Γύρου η Γαλατάσαραϊ παίζει εκτός έδρας με την Αναντολού Εφές (5/1, 19:30), ενώ η Μπάμπεργκ υποδέχεται στη Γερμανία την Μπαρτσελόνα (5/1, 21:00).

Τα Δεκάλεπτα: 19-24, 38-47, 52-74, 75-90