«Αέρας» η Τότεναμ (vid)

Στο -1 από την τετράδα η ομάδα του Ποκετίνο

H 18η στροφή στην Premier έκλεισε με το «διπλό» της Τότεναμ στην έδρα της Σαουθάμπτον και κράτησε την διαφορά στο -1 από την 4η Άρσεναλ και το -10 από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται η Τσέλσι.

Οι «Άγιοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Φαν Ντάικ, όμως στη συνέχεια οι Λονδρέζοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο ματς. Η απάντηση της Τότεναμ ήρθε στο 19΄ με τον Ντέλε Άλι να ισοφαρίζει σε 1-1.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και η Τότεναμ στην επανάληψη ήταν καταιγιστική. Ο Κέιν στο 52΄ έκανε το 1-2, αλλά 6 λεπτά αργότερα έκανε την χειρότερη εκτέλεση πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα… περιστέρια. Τουλάχιστον από το πέναλτι η Τότεναμ κέρδισε το αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Ρεντμοντ είδε την κόκκινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» τελικά το ματς με τα γκολ του Σον στο 85΄ και ο Ντέλε Άλι ήρθε στο 87΄ να βάλει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και α γράψει το τελικό 1-4.