Το «καθάρισε» όταν έπαιξε άμυνα

Ο ΑΡΗΣ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να κερδίσει εύκολα με 72-54 την Έλιος Σανς, σημειώνοντας την 5η νίκη του στο Basketball Champions League.

Οι «κίτρινοι», στο πρώτο ημίχρονο είχαν αρκετά αμυντικά κενά και σε πολλές περιπτώσεις δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Κοβάσεβιτς και Ατανάκοβιτς, που βρήκαν αρκετές φορές τον δρόμο προς το καλάθι και έστειλαν την ομάδα τους με προβάδισμα ενός πόντου στ’ αποδυτήρια (36-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο ΑΡΗΣ έπαιξε με συγκέντρωση και ενέργεια στην άμυνα, θωράκισε την ρακέτα του, αναγκάζοντας τους αντιπάλους του να βγούνε στην περιφέρεια και να σουτάρουν τρίποντα, τους οδήγησε σε πολλά λάθη και γενικότερα βρήκε τρόπους για να τους κρατήσει χαμηλά σε παραγωγικότητα. Για του λόγου το αληθές, στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δέχτηκε μόλις 17 πόντους (9 στο τρίτο και 8 στο τέταρτο δεκάλεπτο) και κατάφερε με την καλή της άμυνα να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παρκέ και να φτάσει στη νίκη.