Ήττα πρόκρισης για την Εθνική Γυναικών

6/6 για την Ρωσία

Η Ρωσία έκανε το 6/6 στο Group F των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ, αλλά στα παρκέ της Τσεχίας αναμένεται να βρεθεί και η Εθνική Γυναικών, η οποία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με ρεκόρ 4-2 και goal average στο +114. Η «γαλανόλευκη» αναμένεται να είναι μία από τις έξι καλύτερες δεύτερες της προκριματικής φάσης, καθώς η ήττα με 14 πόντους από την Ρωσία – η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 27 πόντους – αναμένεται να μην… πληγώσει την Ελλάδα, η οποία σε λίγες θα κάνει και τυπικά το check in για να ταξιδέψει στην Τσεχία.

Η Ρωσία από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε τις διαθέσεις της, με την Εθνική, όμως, να διατηρεί την επαφή της με το σκορ στην πρώτη περίοδο παρότι η συμπλήρωση των 10′ την βρήκε στο -5 (13-8). Η εικόνα της αναμέτρησης, όμως, άλλαξε ριζικά στη δεύτερη περίοδο, καθώς η «γαλανόλεκη» εγκλωβίστηκε στην άμυνα των αντιπάλων της, οι οποίες στο 15′ ξέφυγαν με 22 πόντους (32-10) κι εντέλει πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 42-17.

Η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο έλυσε τον… γόρδιο επιθετικό δεσμό, αλλά η Ρωσία είχε ήδη αποκτήσει ρυθμό και οι ελληνικές προσπάθειες για να μειωθεί αισθητά η διαφορά δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο έχοντας ένα… μαξιλαράκι 23 πόντων (62-39, 30΄). Η «γαλανόλευκη» ανεβάζοντας… στροφές στην τέταρτη περίοδο έτρεξε σερί 13-0 από τον 31′ ως το 35′ και μείωσε σε 65-52. H Ελλάδα βασιζόμενη στην άμυνά της κατάφερε να μην αφήσει τις αντιπάλους της να ξεφύγουν στο σκορ κι εντέλει ηττήθηκε με 67-53.

Δεκάλεπτα: 13-8, 42-17, 62-39, 67-53