"Tρένο" η Ρεάλ, παρέσυρε και τη Φενέρ!

Συνέχισε με νίκη η Ρεάλ

Μια Ρεάλ να την… πιείς στο ποτήρι, παρέσυρε στο διάβα της και τη Φενέρμπαχτσε (94-74 εντός έδρας) και απέδειξε πως είναι από τις πλέον φορμαρισμένες ομάδες της Ευρωλίγκας αυτή τη στιγμή.

Οι Μαδριλένοι ήταν απολαυστικοί σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στους Τούρκους.

Η ομάδα του Λάσο πανηγύρισε την 5η σερί νίκη της και ανέβηκε στο 6-4. Αμπάλδε (17 πόντοι), Ράντολφ (14 πόντοι, 4 ριμπαόυντ) και Ταβάρες (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) ξεχώρισαν για τους νικητές, με τον Καμπάτσο να προσθέτει 7 πόντους και 12 ασίστ στο πιθανότατα τελευταίο παιχνίδι του με τη φανέλα της «βασίλισσας».

Από την άλλη, η Φενέρ υπέστη την 3η διαδοχική ήττα της και υποχώρησε στο 4-6. Μπάρτελ (22 πόντοι) και Μπράουν (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) διασώθηκαν από το «ναυάγιο» των φιλοξενούμενων.
Από τα πρώτα λεπτά η Ρεάλ έδειξε τις άγριες διαθέσεις της: με μπροστάρηδες τους Ντεκ και Ταβάρες, ξεκίνησε με σερί 7-0 (2’). Η Φενέρ αφυπνίστηκε και απάντησε με επιμέρους σκορ 7-2 (9-7 στο 3’).

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Καμπάτσο, ο οποίος καθοδήγησε μαεστρικά την ομάδα του και συνεπικουρούμενος από τον «εκτελεστή» Ράντολφ, την έφερε στο +17 με σερί 13-0 (26-9 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Ταβάρες για το 28-12!

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Τούρκοι ξεκίνησαν με 6-0 και πλησίασαν (28-18), ωστόσο ήταν μια σπασμωδική αντίδραση, αφού οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και απομακρύνθηκαν εκ νέου (41-25 στο 16’).

Οι περιφερειακοί του Κοκόσκοφ έδωσαν κάποιες λύσεις στους φιλοξενούμενους (43-34 στο 18’), αλλά η Ρεάλ πάτησε πάλι το γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας «αέρα» 13 πόντων (49-36).

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Λάσο μπήκαν με διάθεση να «τελειώσουν» το ματς και με τον Καμπάτσο να μπαίνει στην εξίσωση επιθετικά, ξέφυγαν με +19 (58-39 στο 23’).

Το σόου των Μαδριλένων συνεχίστηκε και με τον Αμπάλδε να πυροβολεί, εκτοξεύτηκαν στο +24 (72-48) κι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους. Με ένα τρίποντο του Μπράουν, η Φενέρ μείωσε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (72-51), αλλά ήταν φανερό πως είχε παραδοθεί στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, από τη στιγμή που η Ρεάλ δεν έδειξε καμία διάθεση να σηκώσει το πόδι από το γκάζι. Μάλιστα, έφτασε μέχρι και το +26 (79-53 στο 33’).

Στα τελευταία λεπτά, οι Τούρκοι επιχείρησαν να ρίξουν διαφορά, όμως έφυγαν από τη Μαδρίτη με «20άρα» στο κεφάλι (94-74).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 49-36, 72-51, 94-74.