Άνετα το παιδικό

Σε ακόμη μία άνετη νίκη έφτασε το παιδικό τμήμα μπάσκετ του ΑΡΗ, το οποίος κέρδισε με σκορ 83-41 το αντίστοιχο του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν εξ’ αρχής δυνατά στο παρκέ και πήραν τον έλεγχο. όσο περνούσε ο χρόνος η διαφορά στο σκορ αυξάνονταν με γρήγορους ρυθμούς και το ημίχρονο βρήκε τον ΑΡΗ να προηγείται με 24 πόντους.

Οι παίδες του ΑΡΗ συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, αυξάνοντας διαρκώς το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Απόλλωνας από την πλευρά του δεν μπορούσε ν’ ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρίνων» με αποτέλεσμα η διαφορά να σταματήσει στο +42 με την λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 26-12, 48-24, 72-31, 83-41.

ΑΡΗΣ (Τσάικος): Κοτρώτσιος 6, Ζεϊμπέκης, Βουρτζούμης 3(1), Πετανίδης Γ. 3(1), Θεοδωρόπουλος 2, Πράπας 10, Ζούντσας 3, Καταφυγιώτης 4, Πετανίδης Κ. 6, Κουρτίδης 21(1), Σιδηροηλίας 16(1), Διαλεσιώτης 9.

Απόλλων Καλαμαριάς (Κεσίδης): Μπίλιος, Στάθης, Σαρασίδης, Σιμάρας, Μπατσέλας, Κυφωνίδης 11, Ντικούδης 14, Κοκονίδης 6, Μικρός, Πέππας 2, Ποραβός, Τσαματάνης 8(1).