Πάλεψαν, αλλά ηττήθηκαν οι γυναίκες

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ ζόρισε για τρία δεκάλεπτα τον Παναθηναϊκό, αλλά στην τελευταία περίοδο ξέμεινε από δυνάμεις και γνώρισε την ήττα με 89-68.

Οι «κίτρινες» παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο για τρία δεκάλεπτα και κατάφεραν ν’ ακολουθήσουν τον ρυθμό τον αντιπάλων τους, μένοντας σ’ επαφή με το σκορ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα εννέα πόντων (49-40), αλλά οι παίκτριες του Γιώργου Ατκτίδη αντέδρασαν στο ξεκίνημα της επανάληψης και μείωσαν στους πέντε (64-59) με το τέλος της 3η περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «κίτρινες» επηρεασμένες και από την κούραση υπέπεσαν σε συνεχόμενα λάθη και αστόχησαν σε αρκετά σουτ, συνθήκη που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και αύξησε την υπέρ του διαφορά, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη.

Σπουδαίο παιχνίδι από πλευράς ΑΡΗ έκαναν οι Κουφογιάννη με 17 πόντους, η Μοτγκόμερι με 19 και η Μακένζι με 14 πόντους. Για λογαριασμό των «πρασίνων», πρώτες σκόρερ ήταν η Χάμπτον με 26 και η Έιβερι με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 49-40, 64-59, 89-68