Αήττητη η Φενέρ

Ο Έλληνας άσος ήταν φυσικά ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ενώ εξαιρετική απόδοση είχε και ο Έκπε Ούντοχ, ο οποίος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η Φενερμπαχτσέ δε σταματά πουθενά! Παρά την απουσία του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και το… μουδιασμένο ξεκίνημα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε και της Γαλατά με 103-87 και συνέχισε την αήττητη πορεία της στην Euroleague. Μυθική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος σε 34:39′ συμμετοχής πέτυχε 24 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με πίεση σε όλο το γήπεδο προηγήθηκαν με 6-0 (2′), και 15-7 (6′). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ισορρόπησε στη συνέχεια, και με τους Σλούκα, Ντίξον και Ούντοχ προηγήθηκε με 20-19 στο 9ο λεπτό, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει έχοντας τη Φενέρ μπροστά στο σκορ με 22-19.

Ο Ντατόμε ξεκίνησε… καυτός τη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας τρία τρίποντα σε διάστημα τριών λεπτών, και, με συμπαραστάτες τους Ντίξον και Βέσελι έφερε την Φενέρ στο +12 (38-26). Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει (42-26, 16′). Ο Μίτσοφ με δύσκολο τρίποντο μείωσε την διαφορά στους 10 πόντους (42-32, 18′), ενώ ο Ντέι διαμόρφωσε το 48-41 υπέρ της Φενέρ, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο υψηλός ρυθμός της αναμέτρησης διατηρήθηκε και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Με τον Όστιν Ντέι να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος, η Γαλατά μείωσε στους τέσσερις πόντους (52-48, 24′). Ούντοχ, Ντατόμε και Βέσελι έφεραν εκ νέου τη Φενέρ στο +9 (57-48), με τον Σλούκα να δίνει με τρομερό τρίποντο προβάδισμα 12 πόντων στην ομάδα του (62-50, 27′). Οι γηπεδούχοι ωστόσο συνέχισαν να παλεύουν και, με σωστές επιλογές στην επίθεση, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 6 πόντους, στο 70-64.

Ούντοχ και Ντίξον ανέλαβαν δράση στις αρχές της τέταρτης περιόδου και έφεραν την Φενέρ στο +14 (82-68) στο 34ο λεπτό, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να προσπαθεί συνεχώς να ροκανίσει τη διαφορά. Ο Ντέτμον με δύο… τρελά τρίποντα μείωσε στους 8 (90-82) στο 37′, όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τις κατάλληλες λύσεις και έφτασε εύκολα στη νίκη, με τον Κώστα Σλούκα να βάζει το… κερασάκι στη τούρτα και να διαμορφώνει με τρίποντο το τελικό 103-87.

Δεκάλεπτα: 19-22, 41-48, 64-70, 87-103