Στο final-4 του Nations League Ιταλία, Βέλγιο (vids)

Ασταμάτητη η Ιταλία

Η Ιταλία πέρασε με 0-2 από την Βοσνία/Ερζεγοβίνη και κράτησε το Νο1 του ομίλου, όπως έκανε και το Βέλγιο με το 4-2 σε βάρος της Δανίας.
Η Squadra Azzurra συνέχισε το αήττητο σερί της στο Nations League επικρατώντας εκτός έδρας της Βοσνίας (0-2) και σφραγίζοντας την πρωτιά στο Group1 του League A και την παρουσία στο final-4 της διοργάνωσης. Με τη νίκη αυτή οι Ιταλοί δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον να δουν τι θα γίνει στο άλλο ματς του ομίλου, στο οποίο η Ολλανδία νίκησε με ανατροπής εκτός έδρας την Πολωνία, αλλά έμεινε στο -1 από το Νο1.

Οι Azzurri προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με προβολή στη γωνία από τον Αντρέα Μπελότι και στην επανάληψη σφράγισαν τη σημαντική νίκη σε βάρος της Βοσνίας με το γυριστό σουτ του Μπεράρντι μέσα από την περιοχή (0-2). Στο άλλο ματς του ομίλου, οι Πολωνοί μπήκαν σε θέση οδηγού στην πρώτη φάση του ματς με την εκπληκτική κούρσα του Γιόζιακ και το τελείωμα δοκάρι-και-μέσα, όμως στην επανάληψη και προς το τέλος, οι Ολλανδοί γύρισαν το ματς σε 1-2 με πέναλτι του Ντεπάι (77’) και γκολ του Βαϊνάλντουμ (84’).