Βαζένκοφ-Σλούκας σημειώσατε…διπλό

Κορυφαίος για την Φενέρ ο πρώην παίκτης του ΑΡΗ

Ο Σλούκας ήταν κορυφαίος και πρώτος σκόρερ της Φενέρ μαζί με τον Ντίξον (15π.), ενώ ο Περπέρογλου ήταν πολύ καλός για την Μπάρτσα (14π.), που είχε πρώτο σκόρερ τον Ράις (19π.).

Τα τρίποντα ήταν το στοιχείο που έδωσαν το πάνω χέρι στην Φενέρ στο πρώτο ημίχρονο (8/13), η οποία προηγήθηκε με 16-21 στην πρώτη περίοδο (9′), ενώ ο Σλούκας διαμόρφωσε το +7 για την ομάδα του (33-40, 19′), πριν το 36-40 της ανάπαυλας.

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με Περπέρογλου και Τόμιτς στην τρίτη περίοδο, περνώντας και μπροστά (48-45, 25′), με τον Ούντοχ να δίνει μικρό προβάδισμα εκ νέου στους Τούρκους (51-53, 30′), που κλήθηκαν να βρουν λύσεις στο ζωγραφιστό.

O Ντίξον έδωσε τη δυνατότητα στην Φενέρ να χτίσει υπέρ της διαφορά, αφού με ένα τρίποντο κι ένα… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) διαμόρφωσε το 55-62 (32′), με τον Ούντοχ να δίνει +9 (55-64)!

Το πάνω χέρι ανήκε στην ομάδα του Ομπράντοβιτς, όμως Όλεσον και Ντόρσεϊ μάζεψαν το 62-71 (36′) σε 67-71. Ο Ράις μείωσε ακόμα περισσότερο (70-73, 38′), ενώ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην επόμενη φάση. Παρ’ όλα αυτά ο Βεζένκοφ με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (72-73, 39′).

Ο Ντίξον αστόχησε και ο Ράις είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων να δώσει τη νίκη στην Μπάρτσα, όμως μπερδεύτηκε από την πολύ καλή άμυνα του Σλούκα, ο οποίος τον έκοψε και η Φενέρ κράτησε τη μεγάλη νίκη για το 2Χ2 στη διοργάνωση, με τους Καταλανούς να έχουν πλέον ρεκόρ 1-1.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπαρτσελόνα δοκιμάζεται στο Βελιγράδι με τον Ερ. Αστέρα (26/10, 20:00), ενώ η Φενέρ φιλοξενεί την Ζαλγκίρις (26/10, 20:45).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-40, 51-53, 72-73.