Ψύχραιμη η Ρεάλ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε από το -14, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και έφυγε με το διπλό από το Ισραήλ (89-82), κάνοντας το 2/2 στην Euroleague.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έμεινε πίσω στο σκορ με 14 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως βρήκε ατ ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στο παιχνίδι, με τη Ρεάλ ωστόσο να δείχνει ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και να φτάνει στη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, με κύριο όπλο τον πλουραλισμό της στο επιθετικό κομμάτι.

Με τους Αγιόν και Τόμπκινς να ξεκινούν ζεστοί, η Ρεάλ προηγήθηκε νωρίς με 12-6 (6′) ενώ, στη συνέχεια, πήρε προβάδισμα 9 πόντων (18-9, 8′), χάρη σε δίποντα του Γιουλ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Μαδριλένους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (20-16).

Οι Ισπανοί μπήκαν… φουριόζοι στην δεύτερη περίοδο, και με τους Χάντερ, Κάρολ και Ματσιούλις να αναλαμβάνουν δράση, έδωσαν προβάδισμα 14 πόντων στη Ρεάλ (37-23, 15′). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 46-33.

Η εικόνα άλλαξε ολοκληρωτικά στη τρίτη περίοδο. Με πρωταγωνιστές τους Άιβερσον και Γκάουντλοκ, η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί 16-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ, με 49-46. Η Ρέαλ σκόραρε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 25′ με… τετράποντο του Φελίπε Ρέγιες, ενώ οι Γιουλ και Ρούντι Φερνάντες έδωσαν εκ νέου υο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (57-52, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ με 62-57.

Στην τελευταία περίοδο βγήκε μπροστά ο Άντονι Ράντολφ, ο οποίος, με την συμπαράσταση των Κάρολ και Γιουλ, έφερε την Ρεάλ στο +10 στο 35ο λεπτό (79-69). Οι γηπεδούχοι πίεσαν και πλησίασαν στους 3 (85-82), μισό λεπτό πριν το τέλος, όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ψύχραιμη και κράτησε το πολύτιμο «διπλό», που αποτελεί και την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Euroleague.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζέισι Κάρολ, που πέτυχε 18 πόντους με 5/8 τρίποντα, με τον Σέρχιο Γιουλ να μετρά 14 πόντους και 11 ασίστ, έχοντας ωστόσο 0/8 τρίποντα.

Από πλευράς γηπεδούχων, ξεχώρισε ο Άντριου Γκάουντλοκ μέτρησε 16 πόντους και ο Βίκτορ Ραντ 18.

Δεκάλεπτα: 16-20, 33-46, 57-62, 82-89