«Πάρτι» για Γερμανία – Β. Ιρλανδία, χατ τρικ ο Λεβαντόφσκι (vids)

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Γερμανία επικράτησε 3-0 της Τσεχίας και έκανε το 2/2 στον όμιλο για τα Προκριματικά του Μουντιά, ενώ με τέσσερα γκολ… φιλοδόρησε η Β. Ιρλανδία το Σαν Μαρίνο.

Μεγάλος «πρωταγωνιστής» για τα «πάντσερ» ήταν ο Τόμας Μίλερ, καθώς άνοιξε το σκορ για τη Γερμανία στο 13′ μετά από «ασίστ» του Οζίλ και στο 49′ ο Τόνι Κρόος με πολύ όμορφο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο 65′ ο Μίλερ και παλι πέτυχε το 3-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Για τον ίδιο όμιλο, η Βόρεια Ιρλανδία αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο νέο στάδιο και πανηγύρισε μία εύκολη νίκη επί του Σαν Μαρίνο επικρατώντας με 4-0. Ο Στίβεν Ντέιβις με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 26′, ο Λάφερτι στο 79′ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του, στο 86′ ο Τζέιμι Γουόρντ «έγραψε» το 3-0 και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λάφερτι σημείωσε το τέταρτο γκολ.

Στα άλλα ματς της βραδιάς, η Πολωνία νίκησε 3-2 την Δανία, αν και προηγήθηκε 3-0 με τρία γκολ του Λεβαντόφσκι σε 46 λεπτά, η Σλοβενία επικράτησε 1-0 της Σλοβακίας, ενώ Σκωτία – Λιθουανία έμειναν στο 1-1.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ τι έγινε στο… πρώτο πιάτο των Προκριματών το απόγευμα: Νίκη κορυφής για Αγγλία, Αζερμπαϊτζάν, «πάρτι» για Ρουμανία, Μαυροβούνιο!

Και δείτε ΟΛΑ τα απογευματινά γκολ ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Πέμπτη 6/10

Αυστρία – Ουαλία 2-2 (28′ και 48′ Αρναούτοβιτς / 22′ Τζο Άλεν, 45’+1 αυτ. Βίμερ)

Μολδαβία – Σερβία 0-3 (19′ Κόστιτς, 37′ Ιβάνοβιτς, 59′ Τάντιτς)

Ιρλανδία – Γεωργία 1-0 (56′ Κόουλμαν)

Σκόπια – Ισραήλ 1-2 (63′ Νεστορόβσκι / 25′ Χεμέντ, 43′ Ταλ Μπεν Χαΐμ ΙΙ)

Ιταλία – Ισπανία 1-1 (82′ πέν. Ντε Ρόσι / 56′ Βιτόλο)

Λίχτενσταϊν – Αλβανία 0-2 (11′ αυτ. Γέχλε, 71′ Μπάλαϊ)

Ισλανδία – Φινλανδία 3-2 (37′ ‘Αρνασον, 91′ Φινμπόγκασον, 96′ Ρ.Σίγκουρτσον / 21′ Πούκι, 39’ Λουντ)

Τουρκία – Ουκρανία 2-2 (45’+1 Οζάν Τουφάν, 81′ Τσαλχάνογλου / 24′ πέν. Γιαρμόλενκο, 27′ Κράβετς)

Κόσοβο – Κροατία 0-6 (6′, 24′ και 35′ Μάντζουκιτς, 68′ Μίτροβιτς, 83′ Πέρισιτς, 92′ Κάλινιτς)

Παρασκευή 7/10

Γαλλία – Βουλγαρία 4-1 (23′ και 69′ Γκαμεϊρό, 26′ Παγέτ, 38′ Γκριεζμάν / 6′ πέν. Μ. Αλεκσάντροφ)

Λουξεμβούργο – Σουηδία 0-1 (58′ Λούστιγκ)

Ολλανδία – Λευκορωσία 4-1 (15′ και 31′ Πρόμες, 55′ Κλάασεν, 64′ Γιάνσεν / 47′ Ρίος)

Ουγγαρία – Ελβετία 2-3 (53′ και 71′ Σάλαϊ / 51′ Σεφέροβιτς, 67′ Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, 89′ Στόκερ)

Λετονία – Νήσοι Φερόε 0-2 (19′ Νάτεσταντ, 70′ Έντμουντσον)

Πορτογαλία – Ανδόρα 6-0 (2′, 4′, 47′ και 68′ Κρ. Ρονάλντο, 44′ Ζοάο Κανσέλο, 86′ Αντρέ Σίλβα)

Βέλγιο – Βοσνία 4-0 (26′ αυτ. Σπάχιτς, 29′ Αζάρ, 60′ Αλντεβάιρελντ, 79′ Ρ.Λουκακού)

Ελλάδα – Κύπρος 2-0 (12′ Μήτρογλου, 42′ Μάνταλος)

Εσθονία – Γιβραλτάρ 4-0 (47′ και 70′ Κάιτ, 52′ Βασίλιεβ, 88′ Μοσνίκοβ)

Σάββατο 8/10

Αζερμπαϊτζάν – Νορβηγία 1-0 (11′ Μεντβέντεβ)

Αρμενία – Ρουμανία 0-5 (4′ πέν. Στάνκου, 10′ Αντριάν Πόπα, 11′ Μαρίν, 29′ Στάντσιου, 59′ Κιπτσίου)

Μαυροβούνιο – Καζακστάν 5-0 (24′ Τομάσεβιτς, 59′ Βούκτσεβιτς, 64′ Γιόβετιτς, 73′ Μπετσίρα, 78′ Σάβιτς)

Αγγλία – Μάλτα 2-0 (29′ Στάριτζ, 38′ Άλι)

Γερμανία – Τσεχία 3-0 (13′ και 65′ Τόμας Μίλερ, 49′ Κρόος)

Β.Ιρλανδία – Σαν Μαρίνο 4-0 (26′ πέν. Στίβεν Ντέιβις, 79′ και 94′ Λάφερτι)

Πολωνία – Δανία 3-2 (20′, 36′ και 48′ πέν. Λεβαντόβσκι / 49′ αυτ. Γκλικ, 69′ Γιουσούφ Πόουλσεν)

Σκωτία – Λιθουανία 1-1 (89′ ΜακΚάρθουρ / 59′ Τσέρνις)

Σλοβενία – Σλοβακία 1-0 (74′ Κρονάβετερ)