Τον εκτέλεσαν Ταπούτος- Τσαλδάρης

Πρωταγωνιστές για την Δόξα οι Ταπούτος, Τσαλδάρης στην σημαντική νίκη της επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου έφτασε σε σημαντική νίκη στην πρεμιέρα της Α1 Basket League κόντρα σε έναν προβληματικό ΠΑΟΚ, ο οποίος έδειχνε να μην έχει οργάνωση στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των Νέναντ Μιλιένοβιτς – Βαγγέλη Μαργαρίτη και την κακή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης νωρίς (21-12 στο 8′ και 30-21 στο 10′) και μπόρεσαν να πάνε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 15′ (36-25).

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προσπαθούσαν να «ροκανίσουν» την απόστασή τους με την Δόξα, με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη (12π. στο ημίχρονο), αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν αρκετά μέχρι την ανάπαυλα (45-38 στο 20′).

Τα ποσοστά του ΠΑΟΚ έξω από την γραμμή των 6,75 ήταν απελπιστικά  (2/10π. στο 25′), την ώρα που οι Λευκαδίτες είχαν 7/12 3π., έβγαζαν στο παρκέ ενέργεια και πάλευαν για κάθε μπάλα (59-48 στο 26′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 62-54, με την Δόξα να κάνει μαζεμένα λάθη και να δίνει την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Το buzzer beater τρίποντο του Ντεζμίν Ουέλς (16π. στο 30′) έδωσε βαθιά «ανάσα» στον Χάρη Μαρκόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να  μειώσουν, αλλά η Δόξα έβρισκε σκορ και κρατούσε το +10 (69-59 στο 34′). Ωστόσο, η αντεπίθεση διαρκείας του ΠΑΟΚ και το δίποντο του Ντάριλ Μπράιαντ ισοφάρισαν το ματς (78-78, 50” πριν από το φινάλε). Η “βόμβα”- τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη «έγραψε» το 81-78 (39:30) και “έκοψε” τα πόδια των καλαθοσφαιριστών του ΠΑΟΚ και σαν να μην έφτανε αυτό,στην επόμενη φάση ο Αντώνης Κόνιαρης υπέπεσε σε λάθος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη (84-78) και έκαναν το 1-0 στο πρωτάθλημα, στην πρώτη τους παρουσία στην Α1.