Ζορίστηκε ο ΑΠΟΕΛ, πήρε το ντέρμπι ο Απόλλων

Μπορεί να του βγήκε η… ψυχή αλλά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Δόξας Κατωκοπιάς, επικρατώντας εντός έδρας με 2-0 και μένοντας στο -2 από την κορυφή και την ΑΕΚ Λάρνακας, που πέρασε από την έδρα της Νέας Σαλαμίνας.

Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλων Λεμεσού, 2-1 την Ομόνοια σε ένα ματς που διακόπηκε για δέκα λεπτά λόγω επεισοδίων.

Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, ΑΠΟΕΛ, ήταν φανερά κουρασμένος από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι με τους Πειραιώτες! Δεν μπορούσαν να βγάλουν εύκολα ευκαιρίες και να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Δόξας Κατωκοπιάς. Μέχρι να το κάνουν αυτό τους βγήκε η… ψυχή! Αρχικά, στο 84’ ο Εφραίμ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και πέντε λεπτά μετά, ο Γιαννιώτας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε 2-1 της Ομόνοιας, σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε για ένα δεκάλεπτο λόγω φωτοβολίδων και κροτίδων που πέταξαν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων. Ο Γκνέκι Γκουιέ άνοιξε το σκορ στο 21’ και δέκα λεπτά μετά ο Ντα Σίλβα έκανε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι. Αφού το ματς διακόπηκε για ένα δεκάλεπτο στο 50’, με την επανέναρξή του και συγκεκριμένα στο 69’ ο Κατελάρης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ Λάρνακας παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς πέρασε από την έδρα της Νέας Σαλαμίνας. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ακοράν στο 21ο λεπτό. Τέλος, η Καρμιότισσα επικράτησε 3-0 του Ερμή Αραδίππου. Στο 25’ ο Βατής άνοιξε το σκορ για να ζευγαρώσει ο Μανογιάν στο 52’ τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ταραλίδης στο 90ο λεπτό.