Αγχωτική νίκη για Λίβερπουλ (vids)

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σουόνσι, με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης πήραν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Λερόι Φερ. Η ομάδα του Γιούνγκερ Κλοπ μετ΄το γκολ που δέχτηκε συνήλθε και ισορρόπησε το παιχνίδι.

Το γκολ για τους «Κόκκινους» ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, όταν ο Φιρμίνιο με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Λίβερπουλ δεν επαναπαύτηκε στο 1-1 και συνέχισε να πιέζει, αναζητώντας και  δεύτερο γκολ.

Στο 84΄ ο Φιρμίνιο κέρδισε πέναλτι, ο Τζέιμς Μίλνερ που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε από τα 11 βήματα και η ομάδα του Κλοπ έφυγε με τους 3 βαθμούς της νίκη.