Περίπατος στο Βουκουρέστι

Ο ΑΡΗΣ στο τελευταίο φιλικό της προετοιμασίας, έδειξε τις επιθετικές του αρετές και επικράτησε εύκολα στο Βουκουρέστι της Στεάουα με 76-91, στο ντεμπούτο του Βίκτορ Σανικίντζε ο οποίος είχε 11 ασίστ.

Ο ΑΡΗΣ με τον Βίκτορ Σανικίντζε στην αρχική πεντάδα στον πρώτο του αγώνα με την φανέλα των “κιτρίνων”, αιφνιδιάστηκε από την Στεάουα η οποία προηγήθηκε με 11-4. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παρασυρόμενοι από τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων, μπόρεσαν να αντιδράσουν άμεσα και να ισοφαρίσουν σε 13-13 με ένα σερί 9-2 και σε 18-18 πριν το 26-24 που ήταν το σκορ μετά το πέρας των δέκα πρώτων λεπτών. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τζένκινς να είναι… ζεστός και με οχτώ δικούς του πόντους το σκορ έγινε 29-36. Σκυτάλη πήρε ο Μαρμπλ ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 32-41 και τον ΑΡΗ να είναι αρκετά απειλητικός έξω από τα 6.75.
Οι Ρουμάνοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των “κιτρίνων”, οι οποίοι είχαν καλές συνεργασίες στην επίθεση αλλά και στην άμυνα όπου μπόρεσαν να σταματήσουν τους γηπεδούχους. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (34-45), με τον ΑΡΗ να διατηρεί την κυριαρχία στις δύο γραμμές του γηπέδου. Οι “κίτρινοι” έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (40-52), έχοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο από επιθετικής πλευράς με συνολικά 28 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις 14. Η Στεάουα προσπάθησε για την αντεπίθεση της στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν και μπόρεσε να μειώσει σε 48-54.
Αλλά κάπου εκεί ήρθε η απάντηση του ΑΡΗ και φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Με τον Μαρμπλ να είναι ο ηγέτης και τους υπόλοιπους να βοηθάνε σε σημαντικό βαθμό, οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 53-67, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 13-6. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατέβασαν το… πόδι από το γκάζι και συνέχισαν να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ, με την διαφορά να φτάνει τους 15 πόντους (57-72), πριν το 60-74 του 30ου λεπτού. Οι αλλαγές που έκανε ο Έλληνας τεχνικός του ΑΡΗ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν την ροή του αγώνα. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να σκοράρει με ευκολία και η διαφορά να αυξάνεται και έφτασε ακόμα και στους 18 πόντους (67-85), πριν το τελικό 76-91.
Τα δεκάλεπτα: 26-24, 40-52, 60-74, 76-91.

Στεάουα: Νεγκοιτέσκου, Σιτζάρτο 7 (1), Κάτενιτς, Ντάρβιτς 1, Γιέφτοβιτς 13, Πετράτσε, Λονγκ 14 (3), Ιλιέσκου 4, Ρουνκάουσκας 27 (5), Μπάσιου 2 , Ντουντζίνσκι 8.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 13 (3τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.), Ξανθόπουλος 2 (3ρ., 2ασ.), Φλιώνης (1ασ.),Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 16 (4τρ., 3ρ., 2ασ., 1κλ.), Κάμινγκς 16 (2τρ., 6ρ., 6ασ., 1κλ.),Ζάρας 9 (1τρ., 1ασ., 1κλ.), Μούρτος 4 (4ρ., 2ασ.), Σίμτσακ 4 (5ρ., 1ασ.), Μπάκνερ 9 (2ρ., 1ασ., 2κοψ.), Σανικίντζε 6 (6ρ., 11ασ., 3κλ.), Καββαδάς 8 (2ρ., 1κοψ.).