Nations League: Απέκλεισε την Αγγλία το Βέλγιο, νίκη Ιταλίας και… όλα ανοιχτά (vids)

Σπουδαία νίκη που του δίνει την δυνατότητα να παίξει την πρόκριση εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική, αρκούμενο ακόμα και στην ισοπαλία, πήρε απόψε το Βέλγιο που νίκησε με 2-0 την Αγγλία για τον 2ο όμιλο του League Α και παρέμεινε πρώτο στην βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν όταν ο Λουκάκου μάζεψε την μπάλα, έστρωσε ιδανικά στον Τίλεμανς που σούταρε στο ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλα πόδια, στο δεξί δοκάρι του Πίκφορντ και τελικά κατέληξε στα δίχτυα με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα.

Ο Λουκακου έχασε στο 76ο λεπτό την ευκαιρία να “τελειώσει” πρόωρα το ματς αλλά τελικά αυτό δεν κόστισε στο Βέλγιο την νίκη, αφού ο Κέιν δεν μπόρεσε να μειώσει σε 2-1 στο 81’, ενώ νικήθηκε από τον Βερτόνγκεν τέσσερα λεπτά μετά, με το 2-0 να μένει μέχρι το τελικό σφύριγμα…

Στο άλλο ματς του γκρουπ η Δανία πήρε, έστω και με… buzzer beater, την νίκη απέναντι στην ουραγό Ισλανδία, στο σκανδιναβικό ντέρμπι, με 2-1 και πλέον θα πάει την Τετάρτη για να παίξει τον “τελικό” για την πρωτιά και την πρόκριση απέναντι στο Βέλγιο.

Η Ιταλία επικράτησε της Πολωνίας με 2-0 στο μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου του League Α και έκανε… άνω κάτω την κατάσταση, αφού πλέον τόσο οι δύο σημερινοί αντίπαλοι, όσο και η Ολλανδία διατηρούν ζωντανές τις πιθανότητες πρόκρισης στα τελικά.