Δεν… βούλιαξε στην Βενετία

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε παρά τις απουσίες των Τσαιρέλη και Σανικίντζε και χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, να πάρει την νίκη με 80-72 στην Ιταλία κόντρα στην Βενέτσια, σε φιλικό αγώνα.

Η Βενέτσια ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-0 αλλά ο ΑΡΗΣ με τον Κοββαδά αντέδρασε και προηγήθηκε με 9-12 στο πέμπτο λεπτό. Οι Ιταλοί και πάλι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, ξέφυγαν ακόμα και με πέντε πόντους (24-19), πριν το 24-23 του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο και πάλι η ιταλική ομάδα μπήκε πιο δυνατά από τον ΑΡΗ και κατάφερε να εδραιώσει μία διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και στους εννέα πόντους (37-28 στο 16ο λεπτό) με τους “κίτρινους” να έχουν προβλήματα κυρίως στην επίθεση. Η Βενέτσια προηγήθηκε με 39-31, πριν ο ΑΡΗΣ κάνει μία τελική αντεπίθεση και μειώσει σε 43-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Η τρίτη περίοδος ήταν η ιδανική για τον ΑΡΗ. Οι παίκτες του Πρίφτη έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και κράτησαν μακριά από το καλάθι τους την Βενέτσια για τα πρώτα πέντε λεπτά. Σε αυτό το διάστημα ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 17-0 και προηγήθηκε με 43-54 με κορυφαίο τον Μαρμπλ. Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, η Βενέτσια σκόραρε μεν αλλά 8 από τους δέκα πόντους ήρθαν από βολές. Η διαφορά πήγε στους 14 πόντους (48-62), πριν το 53-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της για να διεκδικήσει την νίκη. Δύο τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν οι “κίτρινοι” βοήθησαν την Βενέτσια να μειώσει σε 64-68 στο 34ο λεπτό αλλά μέχρι εκεί. Ένα γρήγορο 5-0 από τον Τζένκινς και το σκορ στο 66-77, με την Βενέτσια να μην μπορεί να αντιδράσει και τον ΑΡΗ να κερδίζει με 72-80.
Τα δεκάλεπτα: 24-23, 43-37, 53-62, 72-80.
Βενέτσια (Ντε Ράφαελ): Χέινς 7, Χάγκινς 14, Ετζίμ 6 (2), Πέριτς 14, Τονούτ 6, Φιλλόι 3 (1), Όρτνερ 8, Βιτζιάνο 2, ΜακΓκι 12 (2).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 11, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης, Τζένκινς 16 (4), Κάμινγκς 10, Ζάρας 2, Χρηστίδης, Μούρτος 10 (2), Μπάκνερ 6, Σίμτσακ 2, Καββαδάς 17.