"Βιόλα" το ντέρμπι (vid)

Με το τρομερό σουτ του Μπαντέλι στο 82΄ η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Ρόμα, αν και οι φιλοξενούμενοι θεωρούν πως ο ακάλυπτος Κάλινιτς επηρέαζε τη φάση

H ομάδα του Πάολο Σόουζα έφτασε σε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Ρόμα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Το ματς ήταν ισορροπημένο, η Ρόμα μπορούσε να φύγει με το αποτέλεσμα από τη Φλωρεντία, αλλά το γκολ του Μπάντελι στο 82΄ έδωσε το «τρίποντο» στους «βιόλα».
Βέβαια οι φιλοξενούμενοι θεωρούν πως στο σουτ του Μπαντέλι, ο ακάλυπτος Κάλινιτς επηρεάζει τη φάση, καθώς η μπάλα περνάει κάτω από τα πόδια του πριν καταλήξει στα δίχτυα, όμως το γκολ μέτρησε και η Φιορεντίνα έφτασε με ένα ματς λιγότερο στους 6 βαθμούς, μόλις ένα πόντο πίσω από τις Ρόμα, Λάτσιο, Κιέβο, Ίντερ.

Λίγα λεπτά πριν το 1-0, η Ρόμα είχε δοκάρι με τον Ναιγκολάν με σουτ από την μικρή περιοχή, ενώ οι “Ρωμαίοι” είχαν αρκετές ευκαιρίες και στο πρώτο ημίχρονο με τον Τζέκο.