Αυτή ήταν Ελλάδα

Την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Eurovolley 2017 σημείωσε η Εθνική Ανδρών που επικράτησε 3-1 (22-25, 29-27, 25-18, 25-21) της Μολδαβίας.

Μπροστά σε 2.000 κόσμο στο κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε υπνωτισμένα χάνοντας εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στο δεύτερο οι αλλαγές του Σωτήρη Δρίκου άλλαξαν την εικόνα της ομάδας.

Οι Στιβαχτής, Τζιουμάκας, Πρωτοψάλτης και από το 3ο σετ ο Στεφάνου έδωσαν ώθηση στην Εθνική, που έκανε την ανατροπή κόντρα στους υπολογίσιμους Μολδαβούς.

Όπλο της Εθνικής ήταν το μπλοκ (από το οποίο έπαθε ζημιά κόντρα στους Βέλγους) που της απέφερε 16 πόντους. Πρώτος σκόρερ ήταν ο 21χρονος διαγώνιος Γιώργος Τζιουμάκας με 19 πόντους και 62% αποτελεσματικότητα, ενώ ακολούθησε ο Πρωτοψάλτης με 14 πόντους

Μετά από αυτή την νίκη Εθνική είναι ισόβαθμη με την Ουκρανία στην 2η θέση του ομίλου με 3 πόντους και το αυριανό (21:00) μεταξύ τους παιχνίδι αποκτά εξαιρετικό ενδιαφέρον για μία θέση στα μπαράζ.

Βαθμολογία (σε 2 ματς)
1. Βέλγιο 5
2. Ελλάδα 3
3. Ουκρανία 3
4. Μολδαβία 1

Το ματς

1o σετ: Η Εθνική ξεκίνησε καλά με επιθέσεις του Κουμεντάκη και του Τζούριτς (0-2), αλλά γρήγορα οι Μολδαβοί πέρασαν μπροστά 6-2 με άσσο του Ντίντορτσιουκ και σερί 6-0, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό ταιμ άουτ (8-4). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν μάλιστα το προβάδισμα όταν με μπλοκ του Μοκάνου έκαναν το 10-5. Η Εθνική συνέχισε να έχει προβλήματα στην ανάπτυξη της και η διαφορά έφτασε στο +7 (14-7). Με τον Τζούριτς η «γαλανόλευκη» μείωσε σε 14-10, αλλά με νέο μπλοκ οι Μολδαβοί πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας (16-10) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Με σερί 4-0, επίθεση του Πετρέα και υπέρβαση του πασαδόρου της Μολδαβίας, η Εθνική μείωσε σε 17-15 και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ, ενώ λίγο αργότερα με μπλοκ του Πετρέα έφτασε σε απόσταση αναπνοής (18-17). Με επίθεση του Ντίντορτσιουκ και μπλοκ του Μοκάνου η διαφορά πήγε και πάλι στο +3 (20-17), ενώ στην συνέχεια με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη το σκορ έγινε 23-19. Με επίθεση Τζούριτς και μπλοκ Ανδρεάδη η Ελλάδα μείωσε σε 24-22, αλλά ο Πρέντιους με μπλοκ άουτ έδωσε το σετ στους Μολδαβούς με 25-22.

2ο σετ: Ο Σωτήρης Δρίκος άλλαξε πρόσωπα, καθώς τις θέσεις των Τερζή, Κουμεντάκη πήραν οι Στιβαχτής, Πρωτοψάλτης. Το σετ ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (3-3, 4-4, 5-5). Για πρώτη φορά η Μολδαβία ξέφυγε με +2 (7-5) μετά το λάθος του Τζούριτς, ο οποίος έδωσε την θέση του στον Τζιουμάκα. Οι Μολδαβοί έφτασαν πρώτοι και σε αυτό το τεχνικό ταιμ άουτ (8-6). Η Εθνική ισοφάρισε σε 8-8 και 10-10 με τον Πρωτοψάλτη, αλλά η Μολδαβία βρήκε και πάλι τις λύσεις και προηγήθηκε 13-10 και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ προηγούμενη με 16-13. Με δύο επιθέσεις του Τζιουμάκα και μπλοκ του Πετρέα η Εθνική ισοφάρισε 17-17 με σερί 3-0. Με νέο μπλοκ Πετρέα η Ελλάδα πέρασε μπροστά (18-19) και είχε την ευκαιρία να φύγει με +2, αλλά ο Κουμεντάκης (έχει περάσει στο 12-10 αντί του Φράγκου) έστειλε την μπάλα άουτ. Με Τζιουμάκα και Πρωτοψάλτη η Εθνική πήρε προβάδισμα (19-20, 20-21), αλλά οι Μολδαβοί απάντησαν και τις δύο φορές. Με δύο συνεχόμενους πόντους του καταπληκτικού Τζιουμάκα η Ελλάδα έφτασε στο 21-23. Με τον θηριώδη κεντρικό Τάλπα και φιλέ του Ανδρέαδη οι Μολδαβοί έφεραν το σετ στα ίσια (23-23). Με τον Κουμεντάκη η Εθνική έφτασε πρώτη στο σετ μπολ (23-24), αλλά ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα άουτ στην επόμενη φάση (24-24). Με άουτ του Μπαχόφ η Εθνική έκανε το 24-25, αλλά οι Μολδαβοί έκαναν την ανατροπή με σερβίς στο φιλέ του Τζιουμάκα και άσο του Μπαχόφ (26-25). Ο Κουμεντάκης ωστόσο με επίθεση έκανε το 26-26 για να χάσει στην συνέχεια το σερβίς για το 27-26. Ο Τζιουμάκας ισοφάρισε εκ νέου σε 27-27 και ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ έβαλε και πάλι μπροστά την Εθνική (27-28) και ο Ανδρέαδης με νέο μπλοκ έδωσε το σετ στην Ελλάδα (27-29).

3ο σετ: Ο Δρίκος ανακάτεψε και πάλι την τράπουλα ξεκινώντας με Στεφάνου αντί Γκαρά στη θέση του λίμπερο, ενώ κράτησε τους υπόλοιπους (Στιβαχτή, Κουμεντάκη, Πρωτοψάλτη, Πετρέα, Ανδρεάδη, Τζιουμάκα) με τους οποίους πήρε το 2ο σετ. Οι Μολδαβοί ξεκίνησαν καλύτερα (5-3) και με άσο του εξαιρετικού Μπαχόφ πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Με μπλοκ Ανδρεάδη και επίθεση Τζιουμάκα η Ελλάδα μείωσε σε 8-7. Με νέο μπλοκ από Τζιουμάκα αυτή την φορά η ομάδα του Δρίκου έφτασε στην ισοφάριση (9-9). Στη συνέχεια η Εθνική κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-16) με σερί 5-0 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Η διαφορά διευρύνθηκε στο +6 (15-21) με την Εθνική να είναι κυρίαρχη σε αυτό το σετ και να το ελέγχει, φτάνοντας τελικά στο 18-25 με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη.

4ο σετ: Η Ελλάδα ξεκίνησε ιδανική προηγούμενη 3-0, 5-1, 6-2 και 8-6 στο τεχνικό ταιμ άουτ. Οι Μολδαβοί αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 10-9 με την λάθος επίθεση του Πρωτοψάλτη. Με Πετρέα και Κουμεντάκη η Ελλάδα ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα και έφτασε πρώτη και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (14-16). Η Μολδαβία ισοφάρισε 16-16, ωστόσο η Εθνική πήρε και πάλι… κεφάλι με 17-19 και 17-20 με εντυπωσιακό πόντο του Πρωτοψάλτη. Μετά από εντυπωσιακές άμυνες Στεφάνου, Πρωτοψάλτη και πανέξυπνο πέρασμα του Κουμεντάκη έγινε το 17-21 για την «γαλανόλευκη». Με τρομερό μπλοκ του Πετρέα και άσο του Ανδρεάδη η Εθνική έφτασε σε σετ μπολ (19-24) και «καθάρισε» το σετ με διπλό μπλοκ από Πετρέα και Πρωτοψάλτη για το 21-25.