Πρώτο δείγμα θετικό!

Στο πρώτο φιλικό της σεζόν, ο ΑΡΗΣ κέρδισε με 78-63 την Λουκόιλ Ακαντέμικ.

Ο Δημήτρης Πρίφτης και οι συνεργάτες του, είχαν σήμερα την ευκαιρία να δούνε στην πράξη κάποια από τα στοιχεία που δουλεύουν με τους παίκτες όλες αυτές τις ημέρες στο Πράβετς και να τσεκάρουν τον βαθμό βελτίωσης των αθλητών.

Το πρώτο δείγμα ήταν θετικό, καθώς οι παίκτες παρουσίασαν καλό πρόσωπο και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο αγώνας:

Ο ΑΡΗΣ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-13. Με 7 πόντους του Κάμινγκς ξέφυγε 27-18 και το ημίχρονο έκλεισε στο 33-31. Στην τρίτη περίοδο, με 8 συνεχόμενους πόντους του Μαρμπλ, η ομάδα μας πήρε διψήφια διαφορά (45-35) και στο 25′ το σκορ έγινε 49-35 με επιμέρους 16-4. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ ανέβασε στροφές. Με τους Τσαϊρέλη, Μούρτο, Ζάρα και Καββαδά να σκοράρουν και με καλή άμυνα, αύξησε τη διαφορά και το σκορ έκλεισε στο 78-63.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν και ένα έξτρα πεντάλεπτο όπου για τον ΑΡΗ χρησιμοποιήθηκαν οι Φλιώνης, Δίπλαρος, Πουλιανίτης, Χρηστίδης και Μπάκνερ.

Ο Δημήτρης Πρίφτης δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Μάικλ Τζένκινς, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στους προσαγωγούς.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-33, 44-52, 63-78

Lucoil Academic: Gibson 17, Zack 14, Minkov 7, Grozev 2, Veselinov 4, Petkov 2, Videnov 14, Vasilev 3.

ΑΡΗΣ: Cummings 9, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Πουλιανίτης 3 (1), Ζάρας 7 (1), Marble17 (3), Μούρτος 7, Τσαϊρέλης 16, Χρηστίδης, Σίμτσακ, Buckner 8, Καββαδάς 9.