Έμειναν στην ισοπαλία!

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», είχε ευκαιρίες, δοκάρι, ακυρωθέν γκολ, ωστόσο η Τότεναμ με γκολ του Ρόουζ κατάφερε να πάρει το 1-1 και να πληγώσει τους «κόκκινους».

Οι λεπτομέρειες κάνουν συνήθως τη διαφορά σε τέτοια παιχνίδια, όμως, οι Λίβερπουλ και Τότεναμ ίσως να μην έκαναν όσα πραγματικά θα μπορούσαν για να πάρουν όλους τους βαθμούς, με αποτέλεσμα να μείνουν στο 1-1 στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Όταν στο ίδιο χορτάρι κλωτσάνε το τόπι μια ομάδα του Ποκετίνο εναντίον μιας ομάδας του Κλοπ, ξέρεις εκ προοιμίου ότι θα δεις καλή μπάλα. Φάσεις. Ρυθμό. Απροσδόκητο. Το τελικό 1-1 της Τότεναμ με την Λίβερπουλ δεν είναι έκπληξη ούτε κάτι το αξιοπερίεργο. Γίνεται όμως τέτοια, (έκπληξη) όταν τα δύο γκολ του αγώνα έχουν μπει από τους δύο αριστερούς μπακ των ομάδων κι όταν για 90 λεπτά έχουν συμβεί τόσα πολλά πράγματα που σε γεμίζουν ποδόσφαιρο. Αν υπάρχει μία ομάδα που δικαιούται να φεύγει δυσαρεστημένη από το γήπεδο, αυτή φορούσε κόκκινα. Η Λίβερπουλ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, μα έπεσε σε ένα αστάθμητο παράγοντα. Ο Ολλανδός Μίχελ Φορμ που αντικατέστησε τον τραυματία Γιορίς, έκανε την κορυφαία του εμφάνιση με τα «σπιρούνια», αφού μόνο στο πρώτο ημίωρο είπε τρεις φορές «όχι» σε προσπάθειες από Κοουτίνιο (5’, 26’) και Μανέ (19’). Η κόκκινη υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Λαμέλα ανέτρεψε τον Φιρμίνιο και ο (τύποις αριστερός μπακ) Μίλνερ άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα (45’,0-1). Τα πάντα έδειχναν «καπάκι» διπλό στο Λονδίνο μετά από αυτό της πρεμιέρας με την Άρσεναλ, όμως αυτή τη φορά η μπίλια δεν έκατσε στο κόκκινο. Η κεφαλιά του Μανέ σημάδεψε το δοκάρι (52’), ενώ το γκολ του Μανέ μερικά λεπτά αργότερα (56’) ακυρώθηκε για πολύ οριακό οφσάιντ του Λαλάνα που έδωσε την ασίστ.Κάπου εκεί, η Λίβερπουλ «έσβησε». Τα «σπιρούνια» εμφανίστηκαν στο γήπεδο, κέρδισαν μέτρα κι άρχισαν να απειλούν. Ο Μινιολέ με δύο σπουδαίες επεμβάσεις αρνήθηκε την ισοφάριση σε Λαμέλα (64’), Αλντερβάιρελντ (68’), όμως το γκολ μύριζε από χιλιόμετρα ότι έρχεται. Ήρθε με τον πιο απρόσμενο σκόρερ, όταν ο Ρόουζ ήρθε ως κρυφός κυνηγός για να πάρει το ριμπάουντ σε τάκλιν αυτοθυσίας του Λόβρεν και να ισοφαρίσει με αριστερό πλασέ (72’,1-1). Η Λίβερπουλ ξύπνησε, μα ήταν αργά. Στο τέλος της ημέρας ίσως και κανείς να μην άξιζε να χάσει…