Άνετα η Σίτι

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 4-1, εκτός έδρας, την Στόουκ και σημείωσε την 2η διαδοχική νίκη της στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 27΄ με το γκολ του Αγουέρο. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 36΄, ο Αργεντίνος φορ βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, στέλνοντας την ομάδα του με… αέρα δύο τερμάτων στ’ αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 49΄ κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Κρκιτς. Το γκολ «αφύπνισε» τους «Πολίτες» οι οποίοι πήραν ξανά τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν να φτάσουν σε δύο ακόμα τέρματα με τον Νολίτο (86΄, 90΄) και να φύγουν με το “διπλό”.