Άλλος ένας περίπατος…

Πάρτι για την παρέα του Δίπλαρου

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Εθνική, που μετά το… πάρτι κόντρα στους Ιρλανδούς, επέβαλε το ρυθμό της και απέναντι στην Ολλανδία (19-12 στο 10′). Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κυριάρχησε σε ριμπάουντ (10-6ρ.) και ασίστ (4-1ασ.) και έδειξε πως έχει το «πάνω χέρι» με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να έχει μπει… ζεστός (8π. με 3/4 σουτ και 2/3 βολές).

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 14′ με καλάθι του Τολιόπουλου (23-12) και από εκεί και μετά η U20 πάτησε… γκάζι. Με επιμέρους σκορ 14-5 και τον «Χαραλαμπό» να φτάνει τους 12π. το ημίχρονο «έκλεισε» με +16 για την Ελλάδα (33-17 στο 20′).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην επανάληψη με την ελληνική ομάδα να μετατρέπει τον αγώνα σε… περίπατο. Στο 25′ ο Κώστας Αντετοκούνμπο έκανε την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με τα «γαλανόλευκα» και λίγο αργότερα με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +30 (50-20 στο 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με double score (52-26 στο 30′).

Οι ρυθμοί στην τελευταία περίοδο έπεσαν, αφού η διαφορά βρισκόταν στα… ύψη. Ο κόσμος στο «Τ. Καμπούρης» δεν σταμάτησε να χειροκροτά την Εθνική U20, που έφτασε με ευκολία στο 2/2 (τελικό 68-36) με πρώτο σκόρερ τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού (16π.). Να σημειωθεί πως ο Κώστας Αντετοκούνμπο δέχθηκε μια γονατιά και το τεχνικό επιτελείο επέλεξε να τον κρατήσει στον πάγκο για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Την Κυριακή (17/7, 18:45), η ομάδα του Παπαθεοδώρου θα παίξει κόντρα στην Αλβανία.

Η εικόνα του Γ’ Ομίλου

Στα άλλα ματς του Ομίλου της Ελλάδας (Γ’), η Μεγάλη Βρετανία επιβλήθηκε της Ιρλανδίας (66-56) και το Κόσοβο νίκησε την Αλβανία (62-55). Έτσι, στο 2-0 βρίσκονται μόνο η Ελλάδα και η Μ. Βρετανία, στο 1-1 ακολουθούν το Κόσοβο και η Ολλανδία, ενώ δίχως νίκη στο τουρνουά είναι μέχρι στιγμής η Αλβανία και η Ιρλανδία (0-2).