Νέα ήττα για την ΕΘνική νέων γυναικών (67-79)

Η Λετονία επέβαλλε τον ρυθμό της στην τέταρτη περίοδο, καθώς διατήρησε σε διψήφια απόσταση την Εθνική κι έφτασε τελικά στη νίκη με 67-79.

Η “γαλανόλευκη” μετά τις ήττες από την Γαλλία στην πρεμιέρα (9/7) και την Λετονία (10/7) θα επιδιώξει απέναντι στην Ολλανδία (19:15). να πάρει την πρώτη της στη διοργάνωση (19:15) που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας. Η Mαριέλλα Φασούλα (20π.) και η Ελεάννα Χριστινάκη (17π.) ήταν οι πρώτες σκόρερ Εθνικής, ενώ στο άλλο ματς του Ομίλου μας η Γαλλία νίκησε με 65-41 την Ολλανδία.

Η Εθνική στα μισά της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο -4 (7-11), αλλά τρέχοντας σερί 8-0 προηγήθηκε με 15-11 στο 7′ κι εντέλει έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (17-15). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για την «γαλανόλευκη», καθώς Λετονία ανέβασε… στροφές μετατρέποντας το 26-29 του 16′ σε 26-36 (19′) πριν η Παυλοπούλου γράψει το 28-36 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εθνική με τις Χριστινάκη, Παυλοπούλου και Φασούλα μείωσε στους 5 πόντους (40-45) στο 25΄, αλλά οι Λετονές βρήκαν την λύση και στη συμπλήρωση των 30′ ήταν μπροστά με 44-56. Η Λετονία επέβαλλε τον ρυθμό της στην τέταρτη περίδοο, καθώς διατήρησε σε διψήφια απόσταση την Εθνική κι έφτασε τελικά στη νίκη με 67-79.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-38, 44-56, 67-79.
Ελλάδα: Κιλαζίδου 2, Στεφάνου 2, Γεροστεργίου 3 (1), Σταμάτη 3 (1), Παυλοπούλου 12 (4ρ., 3ασ., 1λ., 1κλ.), Χριστινάκη 17 (1), Θεοδώρου 4, Ντάνου 3 (1), Νίξινα, Φασούλα 20 (9ρ.), Καραμπάτσα 1, Λουκά.