Η Γαλλία στο Ρίο με υπογραφή Πάρκερ

Η Γαλλία θα ταξιδέψει στο Ρίο ντε Τζανέιρο, καθώς ο Τόνι Πάρκερ την οδήγησε στη νίκη (74-83) επί του Καναδά στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά της Μανίλα.

Ο Τόνι Πάρκερ (26π., 4ρ., 4ασ., 3λ.) ήταν ο κορυφαίος των Γάλλων, οι οποίοι είχε σε πολύ καλή μέρα και τον Νάντο Ντε Κολό (22π., 5ρ., 3ασ.), ενώ για λογαριασμό του Καναδά ξεχώρισε ο Κόρι Τζόσεφ με 18 πόντους.

Ο Καναδάς ξεκίνησε αρκετά καλά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 20-15 στο 7′ έχοντας για οδηγό τον Τζόσεφ, ο οποίος, όμως, κάθισε στον πάγκο για να πάρει τις απαραίτητες ανάσες. Η Γαλλία δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία που της παρουσιάστηκε και κάνοντας επιμέρους σκορ 5-15 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-30 έχοντας για κορυφαίο τον Ντε Κολό (11π.).

O Καναδάς βελτιώνοντας την αμυντική του παρουσία κατάφερε να διατηρήσει την επαφή του με το σκορ, καθώς δεν άφησε τους αντιπάλους του να αποσπαστούν. Η ομάδα του Κεμ Μπιρτς μάλιστα στο 18′ ισοφάρισε σε 36-36, αλλά ο Μπορίς Ντίο με τρίποντο έγραψε το 36-39, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Καουντί στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου έδωσε ενέργεια στην Γαλλία, η οποία βρήκε την φόρα που χρειαζόταν για προηγηθεί με 36-43 στο 23′ και 43-50 στο 27΄. Ο Καναδάς, όμως, δεν την άφησε να ξεφύγει περισσότερο, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου δεν βρήκε τις λύσεις απέναντι στον Μπατούμ, ο οποίος οδήγησε την Γαλλία στο 51-56 του 30′.

Η τέταρτη περίοδος είχε την υπογραφή του Τόνι Πάρκερ, ο οποίος φρόντισε η ομάδα του να πάρει το εισιτήριο για το Ρίο ντε Τζανέιρο. Η Γαλλία διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, αλλά στο 37′ είδε τον Καναδά να μειώνει σε 64-67 με τον Ενις. Ο Πάρκερ, όμως, σε εκείνο το σημείο φώναξε «παρών» και με 8 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 66-75 (39′) κι εντέλει η Γαλλία επικράτησε με 74-83.

Δεκάλεπτα: 25-30, 36-39, 51-56, 74-83