Τρίτη στο World League η Ελλάδα

Συνεχίστηκαν οι επιτυχίες στο βόλεϊ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα

Μεγάλη νίκη επί της Κινεζικής Ταϊπέι πανηγύρισε η Εθνική βόλεϊ ανδρών και κατέκτησε την τρίτη θέση στο τρίτο γκρουπ του World League.

Με κορυφαίους τους Τζούριτς και Κουμεντάκη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνήλθε αμέσως από την ήττα στον ημιτελικό με τη Σλοβενία και επιβλήθηκε 3-1, κάνοντας, μάλιστα, μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ.

Το πρώτο σετ κατακτήθηκε εύκολα, με την Ελλάδα να έχει ρυθμό, όμως στο δεύτερο «σκόνταψε» στο μπλοκ της Κινεζικής Ταϊπέι, που έκανε την ισοφάριση.

Το ματς, ουσιαστικά, κρίθηκε στο τρίτο σετ, που είχε και το πιο συγκλονιστικό φινάλε. Η αντίπαλος προηγήθηκε σε κρίσιμα σημεία (22-20, 24-22), όμως η Ελλάδα ισοφάρισε δύο φορές με τον Τζούριτς και πήρε τα ηνία με μπλοκ των Πρωτοψάλτη-Ανδρεάδη. Αυτός που τελείωσε το σετ ήταν και πάλι ο αρχηγός.

Με την ψυχολογία υπέρ της η Ελλάδα μπήκε φουριόζα στο τέταρτο σετ και με συνοπτικές διαδικασίες πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 27-25, 25-18.

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 25 (23/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 12 (7/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (8/102 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (20/35 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. – 44% άριστες), Φράγκος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Γκαράς –λ (69% υπ. – 45% άριστες) /Ζήσης -λ, Τερζής 2 (2/3 επ.),. Πρωτοψάλτης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ. 75% υπ. – 58% άριστες).

Κινεζική Ταϊπέι (Τσεν) Λιου Χονγκ Τζίε 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Λιου Χονγκ Μιν 4 (4/10 επ., 50% υπ. – 44% άριστες), Χουάνγκ Τσουν 5 (5/10 επ.), Γουάνγκ Μιν Τσουν 22 (19/36 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χουάνγκ Πέι, Τσεν 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ – 36% άριστες), Λιν –λ (80% υπ – 63% άριστες) / Τάι Γιου 1 (1/1 επ.), Τσάνγκ Λιάνγκ, Χουάνγκ Τσιέν Φενγκ 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ), Χσου Μέι 1 (1/1 επ.).