«Αέρας» στα προημιτελικά το Βέλγιο (vid)

Το Βέλγιο διέλυσε με 4-0 την Ουγγαρία και πανηγύρισε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Euro, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ουαλία.

Οι Βέλγοι μπήκαν από την πρώτη στιγμή δυνατά στο παιχνίδι και στο 10ο λεπτό, κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ με το γκολ του Αλντερβάιρερ.

Η ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς δεν έριξε ρυθμούς ούτε στην επανάληψη, πετυχαίνοντας ακόμη τρία γκολ. Στο 78΄ ο Αζάρ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τ’ αριστερά και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπατσουαγί που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αζάρ από δημιουργός έγινε εκτελεστής, γράφοντας το 3-0, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Καράσκο, ο οποίος αξιοποίησε την ασίστ του Ναϊνγκολάν, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.