Ισοπαλία μετά από ματσάρα

Στο θεαματικότερο ματς του Euro, μέχρι στιγμής, Ουγγαρία και Πορτογαλία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3.

Η Ουγγαρία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 19ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Γκέρα. Οι Πορτογάλοι αντέδρασαν και τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Νάνι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ρονάλντο κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίραλι.

Στην επανάληψη, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ο Τζούτζακ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 47΄ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει στο 50ο λεπτό ο Ρονάλντο και να φέρει εκ νέου σε ισορροπία το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τζούτζακ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τους Ούγγρους. Η Πορτογαλία δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με σκόρερ και πάλι τον Ρονάλντο.

Στον χρόνο που απέμενε, οι δύο αντίπαλοι δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, όμως καμία δεν κατέληξε στα δίχτυα, με αποτέλεσμα το 3-3 να διατηρηθεί μέχρι τέλους.