Στους τελικούς η Ρεάλ

Έπειτα από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, η Ρεάλ κέρδισε με 82-80, εκτός έδρας, την Βαλένθια και πήρε το εισιτήριο για τους μεγάλους τελικούς της ACB.

Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη, η Βαλένθια έκανε την αντεπίθεσή της και με όπλο της την άμυνα, κατάφερε να φέρει το σκορ σε ισορροπία.

Στην τελευταία περίοδο, η αγωνία χτύπησε κόκκινο. Η Ρεάλ διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων κι ένα ελαφρύ προβάδισμα, με την Βαλένθια να την ακολουθεί σε απόσταση βολής.

Στα τελευταία 19 δευτερόλεπτα του αγώνα, οι παίκτες της «Βασίλισσας» αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί από την γραμμή των βολών από τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-44, 53-53, 80-82.

Βαλένθια (Μαρτίνεθ): Στέφανσον 8, Ντιό 2, Λούσιτς 4, Ντούμπλιεβιτς 16, Σαν Εμετέριο 7, Βίβες 6, Σάτο 14, Πέτερσον, Χάμιλτον 23

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντες 9, Νοτσιόνι 11, Ροντρίγκες 1, Αγιόν 10, Κάρολ 17, Γιούλ 16, Ματσιούλις 9, Τέιλορ 2, Ρέγιες 2, Τόμπκινς 5