Μια ανάσα από τον τίτλο η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε με 101-79 την Εφές στον 4ο τελικό του τούρκικου πρωταθλήματος, έκανε το 3-1 στην σειρά και χρειάζεται, πλέον, μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μπήκε εξ’ αρχής δυνατά στο παρκέ και πήρε τον έλεγχο. Με σκληρή άμυνα κι επιθετική “πολυφωνία”, κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (26-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αυξάνοντας διαρκώς την υπέρ τους διαφορά. Από την πλευρά τους, οι παίκτες της Εφές δεν είχαν υπομονή και καθαρό μυαλό στο παιχνίδι τους, επιχειρούσαν μόνο με τρίποντα και ατομικές ενέργειες να σκοράρουν, τακτική που δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, η Φενέρ ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της. Παίζοντας με την ίδια συνέπεια και συγκέντρωση στην άμυνα και σουτάροντας με αρκετά υψηλά ποσοστά στην επίθεση, διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο κι έφτασε με άνεση στη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 26-18, 50-37, 76-53, 101-79

Φενέρμπαχτσε: Eρσέκ 2, Ούντο 14 (6 ριμπ.), Μαχμούτογλου 4 (1), Μπογκντάνοβιτς 13 (3), Σλούκας 4, Αρνά, Μπαϊράκ, Βέσελι 6, Κάλινιτς 16 (2), Ντίξον 21 (5), Ντατόμε 21 (3).