Υπόκλιση στον ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ!

Ο ΑΡΗΣ στο άδειο Αλεξάνδρειο επικράτησε της ΑΕΚ με 74-69 και ανάγκασε άπαντες να υποκλιθούν στον ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ, οι παίκτες του οποίου παρά τις απουσίες βασικών παικτών έδειξαν τεράστια καρδιά. Συγκλονιστικός Σίμτσακ, εξαιρετικός ΜακΝίλ.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε από την αρχή να επιβάλλει τον ρυθμό του, με τον ΜακΝίλ να είναι εγκλωβισμένος μιας και η άμυνα της ΑΕΚ προσαρμόστηκε πάνω του.

Αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-8 στο 6΄και 30΄΄ αλλά δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα επιμέρους σκορ 10-3 για να βρεθεί στο -2 (16-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο -9 (16-25) στο 12ο λεπτό, με τον Πρίφτη να παίρνει τάιμ άουτ.

Κίνηση που “ξύπνησε” προσωρινά τους παίκτες του μιας και μείωσαν σε 20-25, αλλά και πάλι λόγω κενών στην άμυνα βρέθηκαν στο -11 (22-33) στο 16ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ προσωρινά αντέδρασε και έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (27-33), απόσταση που παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-36). Ο ΑΡΗΣ δεν βρήκε λύσεις για να αλλάξει την εικόνα του, έχοντας στο πρώτο ημίχρονο 10/41 σουτ και 1/15 τρίποντα.

Μείωσε σε 36-42 αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και μάλιστα έστειλε την διαφορά στους 14 πόντους (40-54) στο 26ο λεπτό. Ο Πρίφτης άλλαξε την άμυνα σε ζώνη 2-3 και αυτό βοήθησε τον ΑΡΗ να κάνει την αντεπίθεση του και με ένα σερί 9-0 να μειώσει σε 49-54, αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε την αντεπίθεση του και το σερί του το οποίο έφτασε στο 12-0 ώστε το σκορ να γίνει 52-54. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσει στην άμυνα ζώνης του Πρίφτη, ο Σίμτσακ και ο ΜακΝίλ είχαν άριστη συνεργασία στην επίθεση και οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 62-59 στο 35ο λεπτό με το επιμέρους σκορ να είναι 22-5. Οι παίκτες του Πρίφτη δεν θα άφηναν ο αγώνας να φύγει από τα χέρια τους. Η χαριστική… βολή δόθηκε από τον Ξανθόπουλο ο οποίος με τρίποντο έκανε το 71-64 με 29 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Το τελικό 74-69 έδωσε το δικαίωμα σε παίκτες και τους φιλάθλους που ήταν εκτός του γηπέδου να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς. Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7, Σίμτσακ 22 (10ρ.), ΜακΝίλ 15 (1), Φλιώνης 2, Ζάρας 6, Κοέν 11, Μούρτος 3.

Α.Ε.Κ. (Ζντοβτς): Μιλόσεβιτς 8 (2), Κάρτερ 18 (4), Μπράουν 14 (2), Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 2, Χέρστον 16 (2), Σαρικόπουλος, Μωραίτης, Τσαλμπούρης, Έρικ 6.