Αντίο με πόνο και δάκρυα για την Αζαρένκα

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Η Βικτόρια Αζαρένκα παίζοντας με αφόρητους πόνους από το δεύτερο σετ κόντρα στην Κάριν Κναπ έκανε τεράστιο αγώνα ισοφάρισε σε 1-1 στο τάι μπρέικ αλλά τελικά εγκατέλειψε στο τρίτο σετ.

Η Βίκα μπορεί να έχασε το πρώτο σετ από την εντυπωσιακή Κναπ, δεν εγκατέλειψε όμως την προσπάθεια και κατάφερε να ισοφαρίσει αν και η Ιταλίδα σέρβιρε δύο φορές για τη νίκη στο 5-4 και το 6-5 ενώ η Λευκορωσίδα έσωσε ματς πόιντ και στο 6-5 του τάι μπρέικ.

Το νο.5 του ταμπλό που είχε ζητήσει και ιατρικό τάιμ άουτ στο δεύτερο σετ, ένιωσε τρομερούς πόνους στο τρίτο σετ. Μάλιστα η Αζαρένκα ξέσπασε και σε κλάματα δείγμα της υπεράνθρωπης προσπάθειας που έκανε στον αγώνα. Τελικά η Κναπ προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 4-0 και η Λευκορωσίδα εγκατέλειψε την προσπάθεια για το παιχνίδι.

Στον επόμενο γύρο η Κναπ θα αντιμετωπίζει την Αναστασία Σεβάστοβα.