Ιστορική νίκη για Μπασακσεχίρ

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Προβλημάτισε με την εικόνα της η ομάδα του Σόλσκιερ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε ροτέισον κόντρα στην Μπασάκσεχιρ μετά το 2Χ2 στον όμιλο, ωστόσο η ομάδα του Οκάν Μπουρούκ τιμώρησε τα τραγελαφικά λάθη των φιλοξενούμενων και πήρε την πρώτη της ιστορική νίκη με 2-1.

Στο 13ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Μπα να θυμίζει κάτι από «Anfield». Ο Σενεγαλέζος έφυγε πίσω από το κέντρο μόνος του, καθώς όλη η άμυνα της Γιουνάιτεντ ήταν πάνω από το κέντρο και εύκολα νίκησε τον Χέντερσον.

Η ομάδα του Σόλσκιερ δεν έβγαλε καμία αντίδραση και στο 40′ η Μπασάκσεχιρ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βίσκα να πλασάρει εύστοχα μετά από εξαιρετική προσποίηση του Μπα. Η Γιουνάιτεντ μείωσε σε 2-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Μαρσιάλ, ωστόσο στην επανάληψη δεν κατάφερε παρά τις αλλαγές να πάρει έστω τον βαθμό στο «Φατίχ Τερίμ»,  καθώς στις καθυστερήσεις ο Επουρεάνου με τρομερή επέμβαση πάνω στη γραμμή έδιωξε για να κρατήσει το 2-1.