Μοναδικός «Νόλε» στη Ρώμη!

Ο Ραφαέλ Ναδάλ το πάλεψε στα προημιτελικά, αλλά δεν γλίτωσε την ήττα (7-5, 7-6) από τον φορτσάτο Νόβακ Τζόκοβιτς, που οδεύει στον τρίτο σερί τίτλο του στα Masters της Ρώμης.

Ο «Νόλε» μετράει επτά νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια κόντρα στον Ναδάλ, με την σημερινή να είναι μια από τις πιο δύσκολες που έχει πετύχει.

Ο «Ράφα» ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έχοντας το προβάδισμα όμως και πάλι δεν κατάφερε να αφήσει πίσω το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, που επικράτησε στις λεπτομέρειες.

Μετά το 3-2 του πρώτου σετ, ο Τζόκοβιτς επέστρεψε στο 4-4 και τελικά έκανε το 1-0 στα σετ με 7-5, μετά από 70 λεπτά.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο δεύτερο σετ, με το προβάδισμα του Ναδάλ να χάνεται μετά το 5-4 και τον Τζόκοβιτς να επιβεβαιώνει την ανωτερότητά του μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά συνολικού παιχνιδιού.

Στον δεύτερο ημιτελικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο (14/5) στις 21.00 ο «Τζόκερ» θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Νισικόρι-Τιμ.