Όταν πήρε… μπρος δεν είχε αντίπαλο

Ο ΑΡΗΣ δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα των πλέι οφ κόντρα στην Κηφισιά για περίπου 30 λεπτά. Όταν όμως πήρε… μπρος δεν είχε αντίπαλο και με κορυφαίους Ουότερς, Σίμτσακ και Κοέν έφτασε σε εύκολο 78-60.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε εγκλωβισμένος στην αρχή στον αργό ρυθμό της Κηφισιάς, όμως κατάφερε να προηγηθεί με 11-7 χάρη στον Σίμτσακ ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε λύσεις.

Οι φιλοξενούμενοι όμως με έναν… βομβαρδισμό από τα 6.75 έκαναν ένα σερί 13-2 και έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 13-20. Μάλιστα η διαφορά πήρε στους εννέα (13-22), πριν οι “κίτρινοι” σοβαρευτούν και με κορυφαίο τον Κοέν αντιδράσουν και κάνουν ένα σερί 14-2 για να προηγηθούν με 27-24 στο 16ο λεπτό.

Όμως και πάλι δεν διατήρησαν την συγκέντρωση τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με την λήξη του ημιχρόνου (33-35).

Ο Ουότερς άρχισε να… ανεβάζει στροφές στην τρίτη περίοδο, ο ΑΡΗΣ αμυντικά άρχισε να πιέζει περισσότερο και έτσι οι “κίτρινοι” εκ νέου προηγήθηκαν με 50-43 στο 26ο λεπτό αλλά και με 52-44. Η Κηφισιά και πάλι βρήκε τις λύσεις και μείωσε με την εκπνοή της τρίτης περιόδου σε 52-48.

Ο Ουότερς συνέχισε την ανοδική επιθετική του παρουσία και ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα για την τελική αντεπίθεση. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 62-53 στο 35ο λεπτό, η Κηφισιά δεν είχε απάντηση και οι “κίτρινοι” με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν με 70-55 στο 38ο λεπτό και τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (78-59) πριν το τελικό 78-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 18 (4), Χάγκινς 2, Μούρτος 3 (1), ΜακΝίλ 15 (3), Ξανθόπουλος 5 (1), Δήμας 3 (1), Πελεκάνος, Ζάρας 3 (1), Κοέν 6, Σίμτσακ 10 (10ρ.).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγγερς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 14 (2), Χοτζ 14, Γλυνιαδάκης 10, Χατζηνικόλας, Γκίκας 10 (3), Σμιθ 6, Ελ Αμίν, Χρυσικόπουλος 2, Σπυριδωνίδης.